Göç ve Kentleşme İlişkisi | BİLELİMMİ.COM

Göç ve Kentleşme İlişkisi

Paylaş
 

Göç ve Kentleşme İlişkisi

 

Göç olgusu sosyal bir hareket olmasına karşın, ekonomik yaşamdan kültürel yaşama kadar hayatın her yönünü etkileyen temel bir değişimdir. Göç ve kentleşme arasındaki ilişki köylerin itici faktörleri ile kentlerin çekici faktörlerinden kaynaklanmaktadır. Kırsal

kesimlerden kentlere olan yoğun göç hareketi hem mekânsal olarak hem de kültürel açıdan kentten soyutlanmış Getto adı verilen alanları ortaya çıkarmıştır. Metropollere yönelen ve aşırı ölçüde nüfus yığılmasına neden olan göç, kentlerde işsizliğin artmasına neden olmaktadır. Ayrıca hızlı gerçekleşen göçler şehirlerin alt yapı, ulaşım, eğitim, sağlık ve asayiş sorunlarını büyük ölçüde artırmaktadır.

Göç hareketinin bir diğer etkisi de arsa ve arazi değerlerinin artmasıdır. Konut ihtiyacı verimli tarım alanlarının ve orman arazilerinin hızla yerleşime açılmasına neden olmuştur. Çarpık kentleşme sonucu büyük şehirlerde sanayi tesisleri ile konutlar bir arada bulunmaktadır. Bundan dolayı sanayi kirliliği kentlerde yaşayan insanların sağlığını önemli oranda tehdit etmektedir.

Bu yazı 1155 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Araç çubuğuna atla