Gipvanni  BOCCACCİO KİMDİR

Paylaş
 

Gipvanni  BOCCACCİO KİMDİR, (1313-1375)

Italyan edebiyatının en başta gelen yazar­larından biridir. Tanın­mış «Decameron» (On Gün) eserinin yazarı­dır.Annesi Fransız, ba­bası Floransalı olan 3cccaccio, Paris’te doğ­du, Floransa’da yetiş­tirildi. Küçüklüğünden beri edebiyata  büyük ilgi gösterdi. Babası bu he­vesine mâni olmak gayesiyle onu, muhasebe öğrenmesi için Napoli’ye yolladı. Fakat, Boc­caccio kendini gene edebiyata verdi.

O sıralarda Napoli Kıralı Robert d’Anjou’ nun çevresi bir kültür ve edebiyat merke­ziydi. Burada Boccaccio, devrinin en bilgdi ve zeki insanlariyle görüşmek, arkadaşlık etmek imkanını buldu. 1336’da, bir güı, Lerenzo Kilisesi’nde, hayatında ve eserle­rinde büyük etkisi görülen Maria d’Aquino adında bir kadına rasladı Sonradan yaz­dığı şiirlerde Fiametta adı ile ölümsüzleştir­diği bu kadının, Kıral Robert’in gayrimeşru kızı olduğu söylenir. Boccaccio, Maria d’Aquitıo için duyduklarını, «II Filocopo» ve «La Tesaide» adlı aşk masallarında çok güzel bir şekilde dile getirmiştir.

Boccaccio en önemi eseri sayılan «Deca­meron u 1353’te bitirdi. «Decameron» da, veba salgınından kaçıp Fiesole tepelerinde bir köşkün bahçesinde toplanan birtakım insanların birbirlerine anlattıkları hikâyeler konu o’arak alınmıştır.Yazı hayatını bu eserle bitiren Boccaccio, bundan sonra Floransa Üniversitesinde Dan­te üzerine konferanslar vermiş, «İlâhî Ko­medi» yi tefsir etmiştir.1373’te biç çöküntü geçiren Boccaccio 1375’te çok fakir olarak ihtiyaç içinde öldü.

Bu yazı 66 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/