• DOLAR
  6,9339
 • EURO
  8,2268
 • ALTIN
  450,32
 • BIST
  1,1811
 Gentile BELLİNİ KİMDİR?

 Gentile BELLİNİ KİMDİR?

 Gentile BELLİNİ KİMDİR? (1429-1507)

Venedikli bir res­samdır. Resimlerinde, çoğunlukla, tarihî ve millî konuları işlemiş­tir. Başarısı, Venedik hayatını aksettirmesi­ne ve Doğu’ya yaptığı seyahat dolayısiyle meydana getirdiği eser­lere dayanır.

ilk resimleri, 1460’ ta yaptığı ve şimdi Berlin Müzesi’nde bu­lunan «Meryem Ana» tablolarıdır. Daha sonra, 1465’te, Venedik patriği Beato Lorenzo Giustiniani’nin portre­sini yaptı ve ilk defa imzasını kullandı. St. Mark okulundaki org kapaklarına yaptığı dört aziz resmini de imzalamıştır. Bu eseri, San Marco Müzesinde, kararmış olarak mu­hafaza edilmektedir.

Resim tekniğini ünlü bir ressam olan ba­bası Jacopo Bellini’den öğrenmiştir, fakat biçiminde, ressam Mantegna’nın tesiri gö­rülür.

Bellini 1474’te Dodge Sarayı’nın toplantı salonundaki resimleri yapmakla görevlendi­rildi. Burada, kardeşi Giovanni Bellini ile savaş konusunda birçok eser verdi. (Bunlar 1577’de çıkan yangında yok olmuştur).

Bellini, 1479 da, Fatih Sultan Mehmet’in dileği üzerine, iyi bir portre ressamı olarak seçildi, İstanbul’a geldi. Burada yaptığı re­simlerden, kendisine ait olduğundan şüphe edilmiyen tek eseri, Fatih Sultan Mehmet’in portresidir. Bu portre şimdi, Londra Müze si’ndedir. Bundan başka, Pariste Louvre Mü­zesi’nde bulunan bir ziyafet tablosu ile 1905′ te İstanbul’da satılırken ele geçen suluboya bir kâtip portresi gibi eserleri de vardır.

Gentile Bellini, 1480’de Venedik’e dönü şünden ölümüne kadar portre çalışmalarına devam etti, bu arada Kıbrıs Kıraliçesi Ca
terina Cornaro’nun da portresini yaptı. Son eseri, 1504’te başlanan, ölümü üzerine kar­deşi Giovanni Bellini tarafından tamamla­nan St Mark tablosudur. Doğu’nun ışık, renk, kostüm ve mimarlık tesirleri en çok bu eserinde dile gelmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM