GEMİ ÜZERİNE İLK HAVA SALDIRISI

Paylaş
 

GEMİ ÜZERİNE İLK HAVA SALDIRISI

Bir gemi üzerine düzenlenen ilk hava saldırı­sı, 1913 yılında gerçekleşti. Ancak, aynı yıl içinde meydana gelen iki olaydan, hangisinin daha önce yaşandığına dair kesin kanıt yok. Birinci Balkan Savaşı’nın sonlarına doğru, Yunan Donanması’nda görevli “Farman” tipi bir uçak, keşif uçuşu yaptığı sırada, Çanak­kale Boğazı’nda mevzilenmiş Türk gemileri­nin üzerine dört adet el bombası attı. Bu olayın, Mayıs ayından önce meydana geldiği sanılıyor. Aynı yıl içinde bir başka gemi bom­balama olayı da, Meksiko’da.General Carran- za’nın, General Huerta’ya karşı verdiği savaş sırasında yaşandı. General Carranza’nın em­rinde Fransa doğumlu, ancak aslen Amerikalı olan Lidier Masson adlı bir pilot vardı. “Tek kişilik hava kuvveti” olarak bilinen Masson, “Curtiss” tipi uçağıyla Guyamas Körfezi’nde, Huerta’ya bağlı bir savaş gemisini bombala­dı. Masson, attığı patlayıcı maddelerin, tek­neye büyük ölçüde zarar verdiğini söyledi.

1914 yılında, Fransızlarla İspanyolların Fas üzerinde gerçekleştirdikleri harekâtla, 1913 yılındaki ikinci Balkan Savaşı’nda da uçakların kullanıldığım görüyoruz. İkinci Bal­kan Savaşı’nın bir özelliği de, savaşan taraf­ların hepsinin uçak kullanmış olmasıdır. 1914 Nisan’ında, Birinci Dünya Savaşı’nın patla­masından birkaç hafta önce, Meksiko üzeri­ne gerçekleştirdikleri küçük bir harekât sırasında, Amerikalılar da  yarar­landılar

Curtiss tipi bir deniz uçağı ile iki Cur­tiss uçan-gemisi, Birmingham ve Mississippi uçak gemileriyle Vera Cruz’a gelerek, gemi­den kıyıya keşif uçuşları yaptılar.

Bu yazı 76 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler