Gabriel  FAURÉ KİMDİR

Paylaş
 

  Gabriel  FAURÉ KİMDİR?  ( 1845-1924)

  Gabriel  FAURÉ  Ünlü bir Fransız bestecisidir. Öğrenimine dokuz yaşında Saint Saens’ın öğrencisi ola­rak başladı, 21 yaşında Rennes’te orgcu ola­rak çalışmaya koyuldu. Dört yıl sonra Paris’e döndü, aynı Ödeve St. Sulpıce ve St. Honoré kiliselerinde devam etti. 1896’da Paris Konservatuvarında kompozisyon profesörü oldu.Gabriel  FAURÉ 1905-1920 yılları arasında aynı okulun mü­dürlüğünü yaptı. Sağır olması üzerine öde­vinden ayrıldı, 1922’de Légion d’Honneur ni­şanının en yüksek rütbesiyle taltif edildi.

Gabriel  FAURÉ besteci olarak 1865’te yayınlanan «şarkı» defleriyle ilgi çekti. Bu parçalardaki zarafet ve tatlılıktan dolayı ona «Fransız Schumann’ı» denildi. Piyano eserlerinde gö­rülen klâsik biçim, ifade yönünden, derin bir duyguyla karışmış, Gabriel  FAURÉ oda müziği edebiyatının değerli örnekleri arasında yer almıştır. Büyük eserleri başarı sağlıyamamış, derinlik­ten mahrum kalmıştır. Usta bir öğretmen olan Gabriel  FAURÉ nin Öğrencileri arasında Ravel, Flöreni Schmitt, Fnesco ve Nadja Boulanger de bulunur.

Başlıca eserleri şunlardır:

«Pénélope»(1913) adlı bir opera, «Pelléas et Melisan- de» (1898) ve «Shylock» (1889) adlı oyun­lar iç.n müzik, piyano ve orkestra için «Bal­lade» (1881), orkestra ve koro için «Pava­ne» ( 1887), çeşitli oda müziği eserleri, pi­yano parçaları, bilhassa «irnpromtu» ve «nocturne» ier, şarkılar.

Bu yazı 334 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler