FLÂMAN -FLAMİNGO NEDİR?

Paylaş
 

FLÂMAN -FLAMİNGO NEDİR?

Cok uzun bacaklı, uzun boyunlu, kıvrık gagal bir kuştur. Perde ayaklılardan Gelen  bu kuşların ayak parmakları kısadır, bir deriyle birbirlerine birleşmiştir.

Flamanlar konik bi­çimli yuvalarını batak­lık yerlerde yaparlar. Yuvaları çamurdandır. Flamanların başlıca üç cinsi vardır. Bunlar, Afrika, Asya ve Güney Amerika’nın tropikal ve yarı tropikal bölge­lerinde yaşarlar. Ayrı­ca Güney Avrupa’da yaşıyan çeşitleri vardır. Bunlar kışın Afrika’ya geçerler. Bu arada, flâmanların bİr türü de Türkiye’de bulunur.

Flamanların çok iri olan gagaları tam olarak , sanki kırılmış gibi, içeri bükülür. Fla­manlar koyu kırmızı yahut alev renginde olur, pembe veya beyaz tüylü olanları da var­dır. Kanadları, yahut kanat uçları çok za­man siyah olur. Flâman uçarken uzun boynu­nu üne, ayaklarını arkaya cogru uzatır. Çok
zaman yüksekten uçar, suda yüzer; dinlenir­ken tek ayak üzerinde durur.

Flamanlar büyük topluluklar halinde bir arada yaşarlar. Tropikal güneş altında pırıldıyan tüyleriyle, yüzlerce flâmanı bir arada görmek, gerçekten seyredilmeye değer bir manzaradır. Uzaktan bir alevi andırdığı için, bu kuşlara, Portekizcede «alev» anlamına gelen «flama» dan Ötürü bu ad verilmiştir.

Deniz veya göl kıyılarında da yaşıyan fla­manlar bataklıklar içindeki salyangoz çibi canlılarla beslenirler. Flâmanlan, çoğunlukla, çok değişik, bir beslenme şekli vardır. Başlarını suyun içine sokarak, çamuru, gagalarının iki yanındaki tarak gibi süzgeçlerden geçirerek, sü­zer, boylece su ve çamurdaki hayvanları yer­ler.

Bu yazı 125 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler