• DOLAR
  7,5584
 • EURO
  8,9640
 • ALTIN
  474,95
 • BIST
  1,1856
Fizyonomi Nedir?

Fizyonomi Nedir?

Yüz çizgilerinden, vücut yapısından bîr kimsenin karakterini anlamaya çalışan bir bilim dalıdır. Fizyonomiye göre, cesurluk, korkaklık, sinirlilik gibi haller vücudun fi­zik yapısiyle ilgilidir; çeşitli hayvanlardaki özelliklerin bulunduğu insanlar, bu hayvan­ların vasıflarında olurlar. Meselâ çene yapısı buldog köpeğine benziyenler inatçı, cesur, yüz yapısı baykuşa benziyenler ekıllı kabul edilir. Gene bu esasa göre burnu kartal ga­gasına benziyenlerde bir kartal özelliği var­dır, iri burunlular ise duygusuzdur.

Fizyonomi üzerine ilk düzenli eseri . ya­zan, Eski Yunanlı bilgin Aristoteles’tir. XVIII. ve XIX. yüzyıllarda İngiliz bilginlerin­den Sir Charles Bells’le Charles Darwin fiz­yonomiyle İlgilendiler. Fizyonomi hakkında en ilgi çekici araştırmalardan birini İtalyan hekimi ve kriminologu Cesare Lombroso (1836-1909) yaptı. Ona göre, birçok kim­seler suç işlemeye eğilimli olarak doğarlar. Bu gibi kimseier de fizyonomilerinden anlaşı- labilir.

Ancak, XX. yüzyılda Sir Charles Gorinğ adındaki İngiliz bilim adamı bu teorinin yanlış olduğunu ispat etti. Daha sonraki çalışmalar da İnsan fizyonomisiyle psikoloji­si arasında önemli bağlar olmadığını ortaya koydu. Bununla beraber, insanın türlü özel­liklerine bakarak karakterini anlamak ko­nusundaki araştırmalar gene de devam et­mektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
fizyonomi nedir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM