FİL NEDİR?

Paylaş
 

FİL NEDİR?

Hayvanat bahçelerinin en ilgi çe­kici hayvanı olan filin, anayurdu Af­rika ve Asya’dır; fil bu kıtalarda ya­banî halde yaşar.

Filin gövdesi çok iri, derisi kılsız, burnu hortum gibi uzundur; hortu­mun ucu hareketli iki dudakla son bulur (Asya filinde yalnız üst dudak hareketlidir); üst kesici dişleri de uzayarak savunma aracına dönüşmüş­tür; gözleri küçük, zeki bakışlıdır.Asya filinden daha iri olan Afrika filinin yüksekliği 3,50 metreyi ve  ağırlığı 6 tonu bulabilir. Filler genel­likle ormanda ve daima suya yakın yerlerde yaşarlar. Hep otla beslenir ve yaşlı bir dişinin yönetiminde sürü halinde gezerler.

Fillerin rengi açık gri ile siyah ara­sında değişir. Gelişmiş bir fil günde yarım ton kadar ot yer. Gebelik sü­resi 21,5 ay olan fil, ortalama 85 yıl yaşar. Yeni doğmuş bir fil yavrusu­nun boyu 1 m, ağırlığı 100 kg kadar­dır. Müthiş ağırlığına rağmen fil, pek çeviktir ve en dik yamaçları bile tır­manır, inerken «karın üstü» iner. Çok iyi yüzücüdür, ırmakları yüzerek ge­çer; ana fil, yüzerken yavrusunu sır­tında taşır. Sakin bir hayvan olan fi­lin koku alma duyusu pek keskin­dir, çok uzaktayken düşmanın koku­sunu alır. İnsanlar filin büyük gü­cünden yararlanmayı bilirler (Asya’­nın evcil filleri). Afrika fili eskiden, Kartacalılar tarafından savaşlarda da kullanılırdı.

Bu yazı 273 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler