Feodalitenin Özellikleri

Paylaş
 

Feodalite Nasıl Doğdu?

Orta Çağ Avrupa’sında damga vuran feodalitenin özellikleri nelerdir. Bu yazımızda bunu ele alacağız .Feodalite rejimi kendine özgü yapısı siyasi dini ve sosyolojik özellikleri ile oldukça etkili ve toplumu derinden sarsan şekillendiren bir dönemdi. Feodalitenin oluşumundan önce bilindiği gibi Avrupa’da Roma İmparatorluğu hüküm sürüyordu .Roma İmparatorluğu bir süper güç konumunda bütün Avrupa’yı ve Akdeniz havzasını Hakimiyet altına almış uzun yüzyıllar bu bölgenin huzurlu ve güven içerisinde yaşamasına olanak sağlamıştır .Ancak doğudan gelen yepyeni bir tehlikeye karşı kendini koruyamadı .

Feodalitenin Özellikleri-bilelimmi.com

Orta Asya’dan batıya göç etmeye başlayan Hun İmparatorluğu’ndan geriye kalan Türkler karşılarına çıkan Barbar Kavimleri yerinden etmiş ve bu Barbar Kavimler hızlı bir şekilde upa sınırlarını zorlayarak Roma İmparatorluğu ile çatışmaya girmişti başlangıçta bu saldırılara dayanabilen Roma İmparatorluğu bir süre sonra ikiye ayrıldı ve daha sonra da Batı Roma İmparatorluğu yıkıldı .Roma İmparatorluğu’nun sağladığı muhteşem düzen ortadan kalkınca Avrupa’da tam bir kaos yaşanmaya başladı. Kavimler ve topluluklar devletler soylular sürekli birbirleriyle savaş halinde kan dökmeye başladılar .Bu süreçten en çok etkilenen hiç kuşkusuz savunmasız durumda olan sıradan köylüler gelmekteydi .Bu Köylüler bir süre sonra kendilerini koruyabilecek büyük Toprak sahiplerinin yanına sığınmaya ve özgürlükleri karşısında Soylu’nun neredeyse kölesi haline gelmeyi kabul ettiler .

Feodalite ve Kale Şatoları-bilelimmi.com

Feodalite Özellikleri ve Değişen Unsurlar Nelerdir?

Soyluların korunmak için yaptırdıkları Şato ve kalelerin etrafında yaşayan bu köylü sınıfı uzun yüzyıllar soyluların hakimiyeti altında kalmış soyluların topraklarını işleyerek ihtiyaçları kadar ürün elde edip hayatta kalmaya çalışmışlardı. Böylece Avrupa’da binlerce onbinlerce toprak ağaları ortaya çıkmış ve bu soylular kaleleri sayesinde gerektiğinde krallarla bile mücadele etmeyi göze almışlardı .Bunun sonucunda da Avrupa’da Merkezi krallıklar zayıflamış bu da ekonomide bilimde teknolojide Avrupa’nın geride kalmasına ve 1000 yıl sürecek bir çatışmalı gerginlik döneminin yaşanmasına yol açtı .

Feodalitenin Sonuçları-bilelimmi.com

Orta Çağ 1450 yıllarda özellikle İstanbul’un fethi ile yıkılmaya başlamış ve Avrupa’da tekrar Merkezi krallıklar güçlenmeye başlamıştı .Köylüler giderek daha fazla özgürlükler elde etmeye ve bağımsızlaşma ya başladılar bir süre sonra da Sanayi İnkılabı ile köylüler köylerden büyük şehirlere göç etmeye başladılar ve işçi sınıfı doğmuş oldu .Feodal dönemde Avrupa’nın en güçlü Kurumu Katolik kilisesi haline geldi ve Katolik kilisesi dini kendi çıkarları için kullanarak Avrupa’nın bütün sosyolojik kültürel yapısını Hatta siyasi yapısını belirlemiş oldu.

Bu yazı 789 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/