• DOLAR
  7,2423
 • EURO
  8,6149
 • ALTIN
  480,26
 • BIST
  1,1877
Eyalet askerleri

Eyalet askerleri

Eyalet askerleri

Eyalet askerleri Osmanlı Ordusunun en geniş ve en güçlü kısımlarından biriydi.Eyalet askerleri sayesinde Osmanlı Devleti uzun yüzyıllar düşmanlarına karşı başarı sağlamışlardı.Eyelat aslerleri ielrleyen yüzyıllarda bozulmaya başlanmış ve özellikle tımar sisteminin bozulması ile Eyalet Askerlerinin en kalabalık kısmını oluşturan Tımarlı Sipahilerdeçöküş yaşanmıştır.

Eyalet askerleri Osmanlı ordusunun eyaletlerde bulunan kuvvetlidir. Bunlar Tımarlı veya Topraklı Sipahiler Öncü kuvvetler geri hizmet birlikleri ve kale koruma Kuvvetleri olmak üzere 4 ayrılırdı.Tımarlı Sipahiler Ordu’nun en güçlü vurucu ve atlı oldukları için çabuk hareket eden birlikleri idi. Tımar sistemine göre kurulurdu .Dirlik sahipleriyle onların beslemek zorunda oldukları Cebeli denilen atlı askerlerden oluşurdu .Şavaşta ordunun sağ ve sol kanatlarında bulunurlardı .Öncü kuvvetler Akıncılar ve Delilerdi, Akıncılar sınır boylarında otururlar her yıl düşman devletlerin topraklarını akınlar yaparlardı, seferde Ordu’nun önünde giderler öncülük görevi yaparlar düşman hakkında bilgi toplarlardı. Deliler Akıncılar gibi sınıra yakın yerlerde bulunurlardı gözüpek ve yiğit oldukları için kendilerini Deliler denilmiştir, yazılan başa gelir inancında idiler hiçbir şeyden korkmazlar dı her zaman düşmana üstün gelirlerdi

Geri hizmet birlikleri Yayalar ,Yörükler ,Müsellemler ,Cerahurlar, Cambazlar ve Tatarlar dı. Yayalar Yörükler ve Müsellemler Osmanlıların ilk düzenli askerleridi .Yeniçeri Ocağı’nın kurulmasından sonra bunlar geri hizmetlerde kullanıldı. Yayalar Anadolu’nun çeşitli sancakların da bulunurlar nöbetle hizmete giderlerdi .Savaş zamanında yol açmak ,hendek veya siper kazmak ,top çekmek gülle ve ağırlık götürmek zahire taşımak gibi işler yaparlardı .Barış zamanında ise kale onarımlarında madenlerde ve tersanelerde çalışırlardı .Yöürükler Rumeli’de otururlar onlar da yayaların yaptıkları işleri görürlerdi. Savaş Anadolu’da ise Yayalar Rumeli’de ise yörükler sefere giderlerdi .Müsellemler atlı idiler Anadolu’da ve Rumeli’de bulunurlardı .Rumeli Müsellemlerin in bir bölümü Hristiyan halktan dı. Savaş sırasında ordunun önünde giden Müsellemler yol ve köprü yaparlar ormanları açarlar dı .Bunlarda nöbetle sefere giderlerdi .Cerahurlar sınırdaki Hristiyan halktan alınırlardı yol açmak  kale yapmak, Ordu’nun geçmesine engel olan ormanları kesmek siper kazmak ordu ağırlıklarını götürmek gibi görevleri vardır .Canbazlar işçi taburları olup Ordu’nun geri hizmetlerinde iş görürlerdi. Tatarlar da aynı hizmeti yaparlardı .Kara Kuvvetleri azaplar gönüllüler ve beşler di. Azaplar ordu’nun hafif yaya Kuvvetleri olup savaş sırasında bekar Türkler arasından seçilirlerdi. Savaşta yeniçerilerin önlerinde bulunurlar düşmanla önce bunlar çarpışırlardı. Azaplardan başka kara ve deniz azapları da vardır .Kale azapları devlet hazinesinden aylık alırlar ve kaleleri korurlardı .Azapların bir bölümü de Deniz Kuvvetleri’nde hizmet görürlerdi .Bunlarda aylıklı idi .Gönüllüler ve Beşler sınırdaki yerli halktan alınan atlı kuvvetlerdı. Bunlara Serhatkulu denirdi .Sınırdaki kaleleri düşman saldırılarına karşı korurlar dı aylıkları bulundukları eyaletin maliyesinden verilirdi.

http://bilelimmi.com/eskinci-ocagi/

http://bilelimmi.com/sekban-i-cedid-ordusu/

http://bilelimmi.com/yeniceri-resimleri/

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM