• DOLAR
  6,7764
 • EURO
  7,6766
 • ALTIN
  370,93
 • BIST
  1,1331
ETOBURLAR NEDİR?

ETOBURLAR NEDİR?

ETOBURLAR NEDİR?

Memelilerin yalnız etle beslenen bir takı­mıdır. Et yiyen hayvanların aslan, kaplan, pars gibi en kuvvetli ve yırtıcıları bu takıma girer. Kürkünden faydalanılan birçok hay­vanlar, nihayet kedi ve köfcek de bu takım­dandır. Bu takıma giren hayvanlarda, genel olarak, köpekdişleri çok gelişmiştir. Etobur­lar son derece cesur, zeki, canlı hayvanlar dır; koklama, görme duyuları çok kuvvet­lidir. Aslan, kaplan, çakal, kedi, köpek, sırt­lan gibi hayvanlar parmaklarına, ayı da ta­banına basarak yürür.

«Etoburlar» memelilerin bir takımı olma­sına karşılık etle beslenen bütün hayvanlara hattâ bitkilere «etçil» denir. Bu bakımdan, fok, balina, yarasa gibi memeliler ve etle beslenen diğer canlılar, bu özelliklerine rağ­men, memelilerin etoburlar takımından sa­yılmazlar.

Etoburların arasında, gelincik gibi çok küçükleri de vardır, ağırlığı yarım tona va­ran ayı gibi çok’ büyük hayvanlar da bulu­nur. Etoburların, yalnız etle beslenme özel­liklerinden başka, bütün takıma uygun ge­lecek kesin özelliklerini saymak güçtür. Vü­cut yapılışları, yaşayışları hepsinde başka özellik gösterir. Yalnız, hepsinde kuyruk var­dır, ayak parmakları dörtten az değildir. He­men hepsi sık. tüylerle kaplıdır. Çoğu yalnız etle beslendiği halde, bazısı meselâ kedi hem et, hem de bitkisel besinler yer.

Etobur hayvanların 300 kadar çeşidi var­dır. Bunlardan başka eskiden yaşayıp da bu­gün nesii tükenmiş bulunan etobur memeli­ler de vardı. Jeolojik çağlar boyunca bunla­rın daha birçok çeşitlerinin yaşadığı anla­şılıyor (Bk. Böcekçil Bitkiler; Böcekçiller).

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ETOBURLAR NEDİR?
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM