• DOLAR
  7,6372
 • EURO
  8,9888
 • ALTIN
  469,48
 • BIST
  1,1768
Etnoloji Nedir?

Etnoloji Nedir?

Etnoloji Nedir?

Yakın zamana kadar batı uygarlı­ğı dışındaki bölgelerde yaşayan insan topluluklarını konu alan bu bilim da­lı şimdi folklorla birlikte batıdaki toplulukları da ele almaktadır. Etno­loji ele aldığı konulara göre dil etno­lojisi, din etnolojisi, müzik etnoloji­si, genel etnoloji ve yöntemleri v.b. bölümlere ayrılır. Etnografya da et­nolojinin bir dalıdır. Ancak etnograf­ya küçük bir grubu ya da toplumu derinlemesine ve ayrıntılı olarak in­celediği halde, etnoloji etnografyanın topladığı malzemeyi işler, bunlara dayanarak karşılaştırmalar ve genel­lemeler yapar.

folklor ve etnoloji

Folklor da etnolojinin bir bölümü­dür. İngilizce folk (halk) ve lore (bi­lim) sözcüklerinden yapılmıştır. İlk ortaya atıldığı 1946 yılından beri bu terimin anlamı oldukça değişmiş ve bu söz şimdi daha çok halk oyunları ve giysileri için kullanılmağa başla­mıştır. Buna halkbilim de denir ve bir bölgede yaşayan halkın kendine özgü kültür yaratmasını, gelenekle­rini, törelerini, çeşitli kültür ürünle­rini incelemek bu bilim dalına girer.

Etnoloji insan topluluklarının yaşa­yışıyla uğraştığı için antropoloji ile de akrabadır.

Türkiye’de Etnoloji

Türkiye’de etnoloji çalışmaları Cumhuriyet döneminde büyük bir canlılık kazandı. Etnografya ve folk­lor çalışmaları, çoğu yerde halkevle­ri ve halkodaları aracılığıyla halka ve geniş kitlelere mal edildi ve çeşitli bilim kuruluşları tarafından ele alın­dı. Ankara’da Etnografya Müzesi ku­ruldu (1930). Türk Tarih Kurumu ile Türk Dil Kurumu da Türk etnolojisi­nin gelişimine önemli katkıda bulun­du. Özellikle Türk Dil Kurumu yap­tığı yayınlarla etnolojik malzemey büyük ölçüde zenginleştirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM