• DOLAR
  7,6372
 • EURO
  8,9888
 • ALTIN
  469,48
 • BIST
  1,1768
Et­yopya Tarihçesi

Et­yopya Tarihçesi

Et­yopya Tarihçesi

Kızıldeniz kıyısında bulunan Et­yopya, Arabistan Yarımadası karşı­sında, çok büyük bir ülkedir. Enge­beleri, yüksek volkanik yaylalar ve ulaşılmaz bir havza oluşturan dağ­lardan meydana gelir. Boydan boya barınmağa elverişsiz topraklarda de­rin bataklıklar ve kavurucu çöller bir­birini kovalar, buralara sözgelimi, «çakal bile vasiyetnamesini yazmadan giremez».

Orman ve otlaklar dağ yamaçların­da set set sıralanır. Ekilebilir top­raklarda özellikle tahıl ve kahve ye­tiştirilir. Göçebeler de inek, koyun, keçi beslerler ve hemen de hiç bitme­yen kuraklığa karşın yaşamağa çalı­şırlar.

bir hıristiyan monarşi

Etyopya, en eski Afrika devletlerin­den biridir: kuruluşu Miladın I. yüz­yılına rastlar. Çok erken bir dönem­de keşişlerin ziyaret ettiği bu toprak­lar halkı (Abisinyalılar) daha IV. yy.- da *Hıristiyanlığı benimsemiş ve özerk bir kilise kurmuşlardır (Kıptî [Kopt] kilisesi). Bu kilise, o tarihler­den beri başında türbanı, elinde şem­siyesi bulunan papazların, dağların bağrında yaşayan keşişlerin, görkem­li tören alaylarının ortasında dans e- den papaz çıraklarının meydana ge­tirdiği kalabalık bir din adamları sı­nıfının yardımıyla, ülkenin bütün top­lumsal yaşantısını düzenler.

Etyopya sanatı, dinin hizmetinde­dir. Altın yaldızla süslü Incil’lerin ü- zerinde kiptiler (koptlar) cepheden, müslümanlar profilden tasvir edile­rek ayırt edilir. Tek bir taş kütlesinin içine, damı yer hizasında olan garip kiliseler oyulmuş ve yontulmuştur.

XIX. yy .a kadar tek başına kalmış esrarlı Etyopya topraklan *Süveyş Kanalı’nın açılmasından sonra, îngilizler ve daha sonra da, Cibuti’ye yer­leşen Fransızlar tarafından, yeniden keşfedilmiştir. Italyanlar önce kıyıyı ele geçirmişler sonra, 1936 ile 1941 arasında bütün ülkeyi işgal etmişler­di. O tarihte 1930’dan beri imparator olan Haile Selasiye, yeniden tahta ge­çirildi ve mutlak hükümdar olarak, 1974’e kadar hüküm sürdü. Etyopya az gelişmiş bir ülke olarak kalmıştır: hayat düzeyi, dünyadaki en düşük dü­zeylerden biridir. Afrika Birliği Örgütü’nün merkezi Addis-Abeba’dadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM