• DOLAR
  6,7738
  %0,31
 • EURO
  7,6713
  %0,17
 • ALTIN
  371,12
  %-0,28
 • BIST
  8,5552
  %0,60
EŞSICAKLIK EĞRİLERİ NEDİR?

EŞSICAKLIK EĞRİLERİ NEDİR?

 

EŞSICAKLIK EĞRİLERİ NEDİR?

Yeryüzünde sıcaklığı eşit olan noktaları gösteren eğrilerdir.

Güneş ışınları yeryüzünde her noktaya ay­nı şartlar altında gelmediği için her yerde sıcaklık eşit değildir. Bir bölgenin sıcaklığı çeşitli etkenlere bağlı olarak değişir. Güneş ışınlarının atmosfer içinde aldıkları yol uza­dıkça o bölgenin sıcaklığı azalır. Çünkü ışınların bir miktarını atmosfer tutar.

Güneş ışınlarının bir noktaya geliş açıla­rı da sıcaklık üzerinde değişiklik yapar. Işın­lar ne kadar dik gelirlerse, orası o kadar çok ısınır. •

Aynı şartlar altında karalar denizlerden çok daha çabuk ısınırlar, dolayısiyle, daha sıcak olurlar. Fakat daha çabuk da soğu­dukları için güneş ışınları azalınca daha so­ğuk olurlar. Bu yüzden karalarla denizler hep farklı sıcaklıklardadır. Kara ve deniz iklim­leri arasındaki farklar bu olaylardan doğar. Bundan başka, atmosferin içindeki su bu­harı da, ısınma dolayısiyle, sıcaklık değiş­melerine yol açar.

İşte bu çeşitli sebepler yüzünden yeryü­zünde her yerin sıcaklığı değişiktir. Sıcak­lığın dağılışını incelemek için «eşsıcaklık (isoterm) eğrileri» hazırlanır. Bu eğriler, sıcaklığı eşit noktaları harta üzerinde bir­leştirerek elde edilir.

Eşsıcaklık eğrilerini çizerken ortalama sı­caklıklar göz önünde tutulur. Bir yerin or­talama sıcaklığı, ele alınan zaman birimine göre, çeşitli olabilir. Genel olarak, günlük, aylık, yıllık sıcaklık ortalamaları kullanılır. Bu ortalamalara göre eşsıcaklık eğrileri de günlük, aylık, yıllık olurlar.

Eşsıcaklık eğrileri başka bir şekilde de ikiye ayrılırlar;

 1. — Bulunan ortalama sıcaklıklar, oldu­ğu gibi, harta üzerine yazılır, eşsıcaklık eğ­rilen çizilir.
 2. — Sıcaklıklar deniz seviyesine indir­gendikten sonra harta üzerine yazılır. Bilin­diği gibi, deniz seviyesinden yükseldikçe sı­caklık düşer. Bu düşme, her 100 metrede yarım derecedir. O halde, deniz seviyesinden yüksek olan bir yerin ortalama sıcaklığı öl­çüldükten sonra oranın yüksekliğinden doğan sıcaklık düşmesini bu ortalamaya eklemek gerekir. Bjişleme «sıcaklığı ceniz seviyesi­ne indirgemek» denir.

Coğrafya incelemelerinde her iki çeşit eşsıcaklık eğrileri de kullanılır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM