Eşrefoğlu Beyliği

Paylaş
 

Eşrefoğlu Beyliği

Eşrefoğulları başkenti Beyşehir olan Anadolu’da Türk beyliklerinden biridir 1280 1326 .Kurucusu Anadolu Selçuklu beylerinden Eşrefoğlu Seyfettin Süleyman bey dir .Seydişehir Ilgın Akşehir ve Bolvadin’de bu beyliğin sınırları içine alındı, Eşrefoğulları Beyliği nin doğu yanında Karamanoğulları batısında Hamitoğulları beyliği vardı. Bu sırada Anadolu Selçuklu Devleti İlhanların ağır baskısı altında bulunuyordu.

İlhanlar istedikleri Anadolu Selçuklu Devleti’nin sultanı yapıyorlar istemediklerini öldürüyorlardı .Hükümdar değişikliklerine ve bu yüzden çıkan anlaşmazlıklara Eşrefoğlu Süleyman beyde karıştı onun ne zaman öldü belli değildir. Beyşehir’de bir cami yaptırmıştır bu caminin yanındaki türbede gömülüdür. Süleyman bey dan sonra yerine geçen oğlu Mehmet Bey Bolvadin ve Akşehiri ele geçirmiştir.

İlhanlar tarafından Anadolu’ya gönderilen Emir Çoban öteki beyliklerin hükümdarları gibi ona bağlı olduğunu bildirdi 1314 .Ölümünden sonra oğlu Süleyman Bey hükümdar oldu .İlhanlıların Anadolu Valisi Timurtaş Beyşehiri alarak Süleyman bey işkenceyle öldürdü cesedi Beyşehir Gölü’ne atıldı Eşrefoğulları Beyliği de böylece sona erdi.

http://bilelimmi.com/sezar-kimdir/

http://bilelimmi.com/osmanli-devletinin-kurulusu/

http://bilelimmi.com/mogollarin-tarihcesi/

Bu yazı 183 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/