• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,07
 • BIST
  1,1843
Eskrim Nedir?

Eskrim Nedir?

Eskrim Nedir?

Eski Yunan’da eskrim, «gymnasion» adlı okullarda «hoplomakhos» denen öğretmenler tarafından öğre­tilirdi. Roma İmparatorluğu’nda, as­kerlere kılıçla savaş tekniği öğreten «doctores armonim» adlı öğretmen­lerin yetiştiği özel okullar vardı.

Fakat modern eskrimin doğduğu elekti yer İspanya oldu. Toledo (Tuleytule) şehrinde zarifliği ve sağlamlığıyla Kar?’ ün salmış kılıçlar yapılırdı. Eskrim bu kılıçlar sayesinde gelişti, kaba güçten çok bilgi ve ustalığa dayanan bir hafili; spor niteliği kazandı.

savaştan spora

XVI. yy.dan başlayarak, İtalyan ve Fransız silâh öğretmenleri eskrimi kurallara bağlamağa çalıştılar. İtalyanlar, kesici olmayan, köşeli, esnek ve hafif bir kılıç olan flöre’yi icat et­tiler: bu, yumuşak ve hızlı hareket­lere elverişli bir silâhtı ve kesici dar­beler karşısında «dokunuş» hareket­lerine üstünlük veriyordu. Fransa’da,

XVII. yy .da dostluk karşılaşmaların­da olduğu gibi, pek çok soylu kişi­nin hayatını yitirdiği düello’larda 1896’dan beri ‘Olimpiyat Oyunları’- na katılan eskrim sporunda üç dal­da yarışılır: flöre, kılıç ve epe. İkinci ‘Dünya Savaşı’na kadar uluslararası karşılaşmalarda Fransızlarla İtalyan- lar hemen her sefer birinci geliyor­du; o dönemden beri, S.S.C.B., Ma­caristan, Polonya, İngiltere, Romanya gibi başka ülkeler de şampiyonlukta söz sahibi oldular.
(1588 ile 1608 arasında 8 000 kurban) uyulacak kuralları belirten kitaplar yayımlandı. Ana çizgileriyle bu ku­rallar, günümüze kadar hemen de hiç değişmeden geldi.

bir disiplin sporu

Eskrim ustalık ve soğukkanlılık ka­dar, nefes gücü ve dayanıklılık da is­teyen, yorucu bir spordur. Antren­manda, eskrimci, bütün saldırı ve sa­vunma hareketlerini, özellikle her dalda (flöre, kılıç, epe) hamlelerin se­kiz temel pozisyonunu iyice bellemek için, aynı hareketleri, defalarca tek­rarlamak zorundadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Eskrim ESKRİM NEDİR?
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM