• DOLAR
  6,8669
 • EURO
  7,7252
 • ALTIN
  392,47
 • BIST
  1,1245
EŞEK NEDİR ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

EŞEK NEDİR ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

EŞEK NEDİR ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Atla akraba, fakat cüssece daha küçük, uzun kulaklı bir hayvandır. Tekparmaklılar- dan olan eşeğin birçok çeşitleri vardır. Bu­günkü evcil eşeklerin ilk dedeleri Habeşis­tan’da ve Kuzey Afrika’da yaşıyan yabani eşeklerdir. Bunlar zebra cüssesinde olmakla beraber onlar gibi çizgili değildirler. Yerden omuza kadar olan boyları 120 sm. kadardır. Yaban eşekleri çok hızlı koşar, zeki hay­vanlardır.

Yabani Afrika eşeği bundan binlerce yıl önce evcilleştirilmiştir. Evcil eşekler bugün dünyanın her yanına yayılmış olmakla beraber sayıları Afrika, Güney Avrupa ve Güney Asya’da daha çoktur. Evcil eşeklerin do bir­çok çeşidi vardır. Kıbrıs’ta beslenen iri, be­yaz eşekler güzellikleriyle tanınmıştır. Küçük yapılı Midilli eşekleri de, eşeğin belli başlı ‘cinslerindendir. Binek hayvanı olarak kulla­nılan eşekler, daha çok, hafif ve hızlı hay­vanlardır. Ağır ve kuvvetli olanlar araba çek­mekte kullanılır. Bunlardan sırtlarına yük vurmak suretiyle de faydalanılır.

Eşekler çok dayanıklı hayvanlardır. Atlar gibi iyi besin aramazlar. Buna karşılık, iyi muameleden hoşlanırlar, kötü muamele gö­ren bir eşek inatçı, vurdumduymaz olur. Dişi eşekler bol süt verirler, bir zamanlar Kuzey Afrika’da sırf bunun için eşek sürüleri bes­lenirdi. Eşeğin yavrusuna «sıpa» denir. Bir erkek eşek bir kısrakla çiftleşirse «katır» doğar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM