EKONOMİK ÖZELLİKLERİNE GÖRE BÖLGELER

Paylaş
 

:

Bölgeleri bir birinden farklılaştıran özelliklerden biride yapılan ekonomik faaliyet türüdür. Bazı bölgeler çevrelerinden tarımsal faaliyetlerin yoğunluğu ile ayrılırken bazı bölgeler ise madencilik faaliyetleri bakımından çevresinden ayrılır.

  1. Tarım Bölgeleri: Verimli tarım alanlarının olması, sulama koşulları, geniş düzlüklerin olması, makineleşme gibi faktörlerin geliştiği veya iklim ve toprak özellikleri nedeni ile ekonomik değeri yüksek tarım ürünlerinin yetiştirildiği bölgelerdir. Başlıca tarım bölgelerimiz; Konya ve Aksaray çevresi, Manisa ve Akhisar çevresi, Şanlıurfa ve çevresi, Rize ve çevresi, Adapazarı ve çevresi, Iğdır ve çevresi, Eskişehir ve çevresidir.
  2. Sanayi Bölgeleri: Nüfusun büyük bir bölümünün fabrikalarda çalıştığı, gelir düzeyinin yüksek olduğu, kültürel ve sosyal açıdan gelişmiş bölgelerdir. Yoğun göç çeken alanlar olarak bilinirler. Başlıca sanayi bölgelerimiz; İstanbul ve İzmit çevresi, İzmir çevresi, Bursa çevresi, Adana ve Mersin çevresi, Gaziantep çevresi, Zonguldak çevresidir.
  3. Serbest Ticaret Bölgeleri: Yabancı mal ve eşya girişinin gümrüksüz serbestçe girebildiği bölgelerdir. Başlıca serbest ticaret bölgelerimiz İstanbul Atatürk Havalimanı, Mersin Limanı, Antalya Limanıdır.
Bu yazı 1105 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/