• DOLAR
  6,9339
 • EURO
  8,2268
 • ALTIN
  450,32
 • BIST
  1,1811
Eczacılık Nedir?

Eczacılık Nedir?

Eczacılık Nedir?

Eczacılık, tıpkı ‘tıpta olduğu gibi, başlangıçta büyü ile sıkı sıkıya bağ­lantılıydı. Romalıların herbarii dedik­leri otacılar dua ve büyülerle hasta tedavi eden rahiplere veya büyücü- cülere en yakın yardımcılardı. Sonra tesadüfler ve insanoğlunun merakı sa­yesinde tıbbî değeri olan birçok mad­de bulundu ve bunların etkinliği de­neylerle de doğrulandı; bu tür mad­delerin sayısı durmadan arttı. 8u ilk ilaçlar, başlangıçta hekimler tarafın­dan hazırlanırdı. Sonradan hekimler bu görevi yardımcılarına, genellikle, Romalıların otacıları gibi, kölelere bı­rakır oldular. Bu kişilere otacı den­mesinin nedeni, bunların ilaç olarak kullanılan bitkileri tanımalarıdır.

Bu hekim yardımcıları yavaş yavaş ayrı bir meslek oluşturdular ve bu mesleğin üyeleri, eczacılar da XII. yy.dan itibaren, ilaçları yapıp satmak­la görevlendirildiler.

Modern eczacılık XVII. yy. sonun­da, ‘kimyanın gelişmesiyle doğduysa da, ancak XIX. yy.dan itibaren ger­çek bir bilimsel nitelik kazandı.

Türkiye’de, Cumhuriyet’e kadar ec­zacılık, genellikle hekimlikten ayrı bir iş değildi; hekim hastayı mua­yene eder ve ilacım da kendisi yapar­dı. Cumhuriyet döneminden sonra yalnız eczacıların eczane açmalarına izin verildi. İkinci Dünya Savâşı’ndan sonra ise, giderek daha da gelişen yer­li ilaç firma ve fibrikaları açıldı.

Günümüzde eczacılığın özelliği, hem bilimsel, hem de ticarî bir niteliğe sahip olmasıdır. Bilimseldir, çünkü, bir yüzyıldan beri gerçekleştirilen la- boratuvar tekniklerinin ilerlemesi, yeni ilaçların keşfi, bu ilaçların kul­lanımını kolaylaştırmak için daha iyi biçimlerde sunulması gibi büyük ge­lişmelerden yararlanır.

Eczacılık ayrıca önemli bir ekono­mik etkenliği olan ve her gün biraz daha gelişen bir ‘sanayi haline de gel­miştir; büyük laboratuvarlar her yıl milyonlarca hap, toz ve başka bile­şimler imal eder ve bunlar eczane’ lerde satışa çıkartılır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM