Düzenli Ordunun Kurulması

Paylaş
 

Düzenli Ordunun Kurulması

Bilindiği gibi Mondros Ateşkes Antlaşması ile birlikte Osmanlı ordusu dağıtılmış askerler terhis edilmişti ve Anadolu savunmasız bir şekilde itilaf devletlerinin Yunanların işgaline uğramıştı. İşte bu haksız ve Vicdansız igallere karşı Türk halkı kendi arasında örgütlenerek silahlı Direniş Birlikleri kurdular .Bu birliklere Kuvay-i Milliye birlikleri dendi .Kuvayi Milliye birlikleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Doğu Anadolu Bölgesi’nde ve özellikle de Ege Bölgesi’nde kuruldu .En büyük tehlike batıdan Yunanlıların düzenledikleri saldırılardan kaynaklanmaktaydı .Yunanlar İngilizlerin emri ve desteği ile Anadolu’nun içlerine kadar ilerlemeyi ve Ankara’da başlamış olan milli mücadeleyi susturmayı hayal ediyorlardı .İşte bu ilerleyişe karşı en başta Kuvayi Milliye birlikleri Ayvalık Bergama Soma Akhisar Salihli Nazilli ve Aydın’da Yunanlılara karşı başarılı mücadeleler vererek Yunanlıların çok hızlı ilerlemelerini engellemişler di .Ancak zaman zaman duraklayan yunanlar karşı saldırıya geçip her seferinde Kuvay-i Milliye Birlikleri’nin geri çekilmesine yol açıyorlar dı. Mustafa Kemal tecrübeli bir subay başkomutan olarak düzenli bir ordunun karşısında bu şekilde halkın kendi arasında oluşturduğu düzensiz birliklerin yeterince başarılı olamayacağını bu kuvvetlerle birlikte düşmanı yurttan atamayacağımızı çok iyi bilmekteydi. Dolayısıyla Mustafa Kemal mutlaka düzenli ordunun bir an önce kurulmasından yanaydı .Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde önemli bir kesimde bu mücadelenin Kuvayi Milliye birlikleri aracılığıyla verilebileceğini inanmaktaydı.

22 Haziran 1920’de Yunanlılar büyük bir taarruza başladılar bu taarruz sonucunda Gediz muharebeleri yaşandı ve Gediz muhaberelerinde Kuvayi Milliye birlikleri yenilerek geri çekilmek zorunda kaldıla.r Kuvayi Milliye’nin başında bulunan Ali Fuat Cebesoy mağlubiyeti Kuvayi Milliye’nin düzensiz ve disiplinsiz olmasına bağlarken Kuvayi milliyeciler ise tam tersi Ali Fuat Paşa’nın yeterli liderliği gösteremediğini  ve Kuvayi Milliye birliklerini iyi yönetilmediğini iddia etmekteydi. Sonuç itibariyle Mustafa Kemal bu konuda haklı çıkmış ve düzenli ordu kurulması fikrini 8 Kasım 1920’de yapılan meclis toplantısında meclise kabul ettirmişti .Böylece Fuat Paşa Moskova Büyükelçiliği ne atanmış ve tüm Kuvayi Milliye Birlikleri’nin düzenli orduya katılmasına karar verilmiştir .Bu süreçte düzenli orduyu kurmakla görevli komutan olarak İsmet İnönü Batı Cephesi’ne Güney cephesinde ise Refet Bele atandı .Son olarak 27 Aralık 1920’de Kuvayi Milliye’nin kaldırılmasına ve düzenli ordunun kurulmasına karar verildi .

Düzenli ordunun kurulmasının amaçları nedenleri şunlardır .Kuvayi Milliye birlikleri Başına buyruk hareket etmeye ve halktan zorla vergi ve ürünlerini almaya başlamışlardı ki bu da Kuvayi Milliye karşı halk arasında tepkinin doğmasına yol açmıştır .

En önemli neden ise tabi ki Kuvayi Milliye’nin Yunanlıları durduramamasıydı. Kuvayi Milliye ile devam edilirse Yunanlılar çok kolay bir şekilde Anadolu’yu işgal edebileceklerdi.

Kuvayi Milliye Merkezi bir otoriteden yoksundu ve Kuvayi Milliye liderleri kafalarına estiği gibi davranabilmektelerdi. Kuvayi Milliye birlikleri bölgesel amaçla kurulmuş birliklerdi. Halbuki ana amaç tüm Yurdu Kurtarmak olmalıydı .Bu yüzden de Kuvayi Milliyeye son verildi .

Düzenli ordunun özelliklerine baktığımızda Kurtuluş Savaşı’nda sadece Yunanlılara karşı savaştı ve düzenli ordular Yunanlılara karşı oldukça başarılı oldu. Yunanlıları Anadolu’dan söküp atmayı başardı .

Türkiye Büyük Millet Meclisine karşı başlamış olan isyanları da yine düzenli ordu birlikleri başarıyla bastırma görevini yerine getirdi.

Tekalif-i Milliye Emirleri sayesinde düzenli ordunun ihtiyaçları büyük ölçüde giderildi ve böylece düzenli ordularımız taarruz gücüne kavuştu. d

Düzenli ordularımızın ilk savaşı Birinci İnönü Muharebesi idi ve bu aynı zamanda düzenli ordumuzun kazandığı ilk büyük zaferdi, arkasından gelen Eskişehir Kütahya savaşlarında ise düzenli ordularımız kendisinden çok daha güçlü konumda olan Yunan kuvvetlerine dayanamadı ve geri çekilmek zorunda kaldı bu da düzenli ordularımızın aldığı ilk mağlubiyet olmuştur.

http://bilelimmi.com/lozan-baris-anlasmasi-sunusu/

http://bilelimmi.com/kurtulus-savasi-hazirlik-donemi/

http://bilelimmi.com/buyuk-taaruz/

Bu yazı 333 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/