• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,05
 • BIST
  1,1843
DÜNYADA İLK UÇAK GEMİSİ

DÜNYADA İLK UÇAK GEMİSİ

DÜNYADA İLK UÇAK GEMİSİ

Dünyada, uçak gemisi olarak inşa edilen ilk savaş gemisi, ilk planları bu amaca uygun ol­masa da, Ingiliz Donanmasından “HMS Ark RoyaT’dir. 122 metre uzunluğundaki bu ge­mi, 1914 yılı Eylül ayında Blyth’ta kızağa kon­du. Ertesi yıl 9 Aralık’ta denize indirildi. Yapımı sırasında amiralliğin emriyle planla­rında bazı değişiklikler yapıldı ve alt güverte­sinde 10 deniz uçağı taşıyacak şekilde geliştirildi. Ark Royal, yapımının hemen ar­dından Çanakkale Boğazı’na gitti ve savun­ma amaçlı ilk görevini de 17 Şubat 1917 günü Bozcaada’da yaptı, O gün Ark Royal’den ha­valanan bir uçak, Türk mevzileri üzerinde ke­şif uçuşu yaparak bilgi topladı.

“Tekerlekli uçak” taşımak amacıyla inşa edilen ilk savaş gemisi ise, Ingiliz Donanma­sından “HMS Furious”tur. 1917 yılı Hazi­ran ayında donanmaya katılan bu gemi, hem kruvazör, hem de uçak gemisi özelliklerine sa­hipti. İlk yapıldığında, üzerinde yalnızca kal­kış güvertesi vardı. Taşıdığı altı uçağın havada görevini tamamladıktan sonra karaya inmesi planlanıyordu. Ancak, bunun yeterli olmadı­ğı görüldü ve 1917 Kasım’ında yeniden kıza­ğa çekilerek bir iniş güvertesi monte edildi. Furious’un en önemli özelliklerinden biri, uça­ğı hangardan uçuş güvertesine çıkaran hidro­lik kaldırma sistemiydi.

Uçak gemisi olarak planlanan ve o amaç­la yapılan ilk gemi, Japonlar tarafından 9 Ara­lık 1919’da denize indirilen “Hosho”dur. Hosho, ilk görevini 30 Kasım 1922 günü Tate- yama açıklarında yerine getirdi. En çok 25 de­niz mili yapabilen bu gemi, 21 uçak taşıyordu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM