DÜNYADA GÖRÜLEN İKLİMLER

Paylaş
 

DÜNYADA GÖRÜLEN İKLİMLER

Dünyanın çok değişik bölgelerinde çok çeşitli iklimler görülmektedir.Bu yazımızda sizlere Dünyada görülen bu iklimlerin genel özelliklerinden söz edeceğiz.

İlk ele alıcağımız iklimlerden biri EKVATORAL  İKLİM olup özellikle güneş açısının yılın belli aralıklarla dik olarak geldiği bu iklim yapısı oldukça sıçak bir kuşak olarak karşımıza çıkmakta.

Bilindiği gibi Ekvator Dünyamızı tam ortadan bölmektedir ve kuzeyine kuzey yarım küre güneyine de güney yarım küre denir.İşte ekvator kuşağının kuzey ve güney kısımlarında görülen ve güneşin yıl içerinde dik açıyla gelebildiği sınırlarda görülen bu iklim ekvator çizgisi üzerindeki ülkelerde daha doğrusu kara parçalarında görülür.Ekvatoral kuşakta görülen bu iklimin en tipik özelliklerinden biri hiç kuşkusuz dünyamızın da akciğerleri kabul edilen Yağmur Ormanlarının yer almasıdır.Bu kuşak boyunca yağmur ormanları oldukça geniş yer kaplar ve milyonlarca canlının yaşamasına da olanak sağlamaktadır.Bunun en büyük nedeni ise ekvatoral kuşakta yıl boyunca yağmurların hemde oldukça güçlü yağmurların görülmesidir.
Ekvataoral iklim bölgelerinde ülkemizde olduğu gibi dört mevsim göremezsiniz.Hatta tek mevsim özelliği görülür yani sıcaklıklar genel anlamda yıl boyunca 20 derecenin üzerindedir.Dolayısıyla tüm bitki örtüsü ve tabi yaşam koşulları bu sıcaklığa göre kendini dizayn etmiştir.
Ekvatoral iklimin görüldüğü bölgelerde ekvatordan  uzaklaştıkça sıcaklık farklılıklarının  da arttığını görebilirsiniz.Yaşama elverişli bölgelerin olduğu Ekvatoral bölgelerde yoğun yerleşmeler görülmektedir.Ancak yağmur ormanlarının insan yaşamı için olumsuz yanlarıda bulunmaktadır.
Ekvatoral iklim bölgesinde bulunan akarsuların son derece güçlü ve yıl içerisinde de akış debilerinin düzenli olduğunu görmekteyiz.Ülkemizde ekvatoral iklim üzerinden gelen hava akımları ve sıcaklık değerlerinden zaman zaman etkilenmektedir.Güneş ışınlarının dik geldiği Mart ve Eylül aylarında yağışlar artar. Bu nedenle ekinokslarda (21 Mart – 23 Eylül) akarsularda kabarma olur.

MUSON İKLİMİNİN ÖZELLİKLERİ:

Muson iklimi dendiğinde herkesin aklına ilk gelen hiç kuşkusuz Hindistan dır.Hindistan her yıl muson yağmurlaraı ve muson ikliminin özelliklerinden dolayı televizyonlara ve haber bültenlerine konu olmaktadır.Bu iklim genel anlamda ılıman ve yaşama elverişli bir iklim olarak karşımıza çıkmaktadır.Yıllık sıcaklık ortalmasına baktığımızda muson ikliminde 20 derecenin üstünde değerleri görebilmekteyiz.Buda hafifsenmiyecek bir değerdir.Muson iklimine ismini veren ise Muson Rüzgarlarıdır.Bu rüzgarlar sayesinde okyanus üzerinden gelen yoğun nem yüklü bulutlar hindistan ve çevresine çok yoğun yağışlar bırakır ki bu yağış miktarı 2000-5000 mm arasında olup bazen büyük sellere can ve mal kaybına da yol açmaktadır.Hatta bazı bölgelerde rekor sayılabailecek 12000 mm gibi inanılmaz rakamlara da rastlanmaktadır.

ÇÖL İKLİMİNİN ÖZELLİKLERİ:

Çöl iklimi için söylenebilecek en temel şeylerin başında tabiki çok sıcak ve kurak sert bir iklim olduğudur.Bu iklimde günlük ve yıllık sıcaklık farkları öylesine yüksektirki ve kuraklık öylesine yoğundur ki kayalar bu şiddetli iklime dayanamaz ve bildiğimiz çöl tozları haline gelirler.Çölde su yok denecek kadar azdır.Sadece vaha denilen sınırlı sayıda bölgelerde su bulunabilir.Bu yüzden çölde yaşayan insan ve canlı sayısı oldukça azdır.Yaşayabilenlerde bu zor koşullara özel bir uyum sağlamışlardır.

 

AKDENİZ İKLİMİNİN ÖZELLİKLERİ:

Akdeniz iklimini en yakın olarak ülkemizden bilmekteyiz bu iklim Akdeniz Ege Denizi ve Marmara Denizi çevresinde görülür.Kış mevsimi yağışlı yazın kurak geçer

 

ILIMAN KUŞAK OKYANUS İKLİMİNİN ÖZELLİKLERİ

Ilıman kuşak bir diğer adıyla okyanus  ikliminden de bahsetmekte fayda bulunmakta.İnsanoğlunun binlerce yıldır yoğun olarak yerleştiği ve yaşama en elverişli kuşaklardan biri olarak kabul edilir.Her mevsim yağışlı geçen bu iklimde yıllık ortalama sıcaklığın 20 derecenin altında olduğunu görmekteyiz.
Orta Kuşak kıtalarının batı kıyılarında, batı rüzgarlarının ve sıcak su akıntılarının etkisiyle geliştiği kabul edilen  iklimin kendine has özellikleri bulunmaktadır.Yazlar serin ve yağışlı, kışlar ılık ve yağışlı geçer.Her mevsim yağışlıdır. Sonbahar ve kış yağışları daha belirgindir.Kar yağışı ve don olayı ender görülür.

KUTUP İKLİMİNİN ÖZELLİKLERİ:

Kutuplarda görülen bu iklimin en tipik özelliği tahmin edebileceğiniz gibi son derece soğuk ve sert bir iklimdir.Ne kadar sert olduğunu anlayabilmek için şu değere bakmak yeterlidir. Sıcaklıklar yıl boyunca 0 derecenin altındadır bu gerçekten de inanılmaz bir değerdir. Antartikanın belli bölümlerinde bu sıcaklıklar -70 dereceye kadar düşmektedir .Sıcaklığın düşük olması buharlaşmayı engellediği için yağış az ve kar biçimindedir.Sürekli donmuş halde olan toprak kar ve buz ile kaplıdır.
Kutup İkliminin Doğal Bitki ÖrtüsüToprak , sürekli kar ve buz örtüsü ile kaplı olduğu için bitki örtüsünden söz edilemez.

http://bilelimmi.com/sosyal-bilgiler-ogreniyorum-2/

http://bilelimmi.com/turkiyenin-iklimi-ve-bitki-ortusu/

 

 

Bu yazı 649 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/