• DOLAR
  6,7401
  %0,52
 • EURO
  7,5782
  %1,02
 • ALTIN
  368,22
  %-1,13
 • BIST
  8,4848
  %0,81
Dr. Besim Ömer AKALIN KİMDİR?

Dr. Besim Ömer AKALIN KİMDİR?

Dr. Besim Ömer AKALIN KİMDİR? (1861-1940)

Tanınmış doktorları- mızdandır. Türkiye’de çocuk bakımı ve ka­dın hastalıkları ilminin kurulmasında ve yayıl­masında büvük hiz­metleri olmuştur. İs­tanbul’da doğdu. Koso- va askerî rüştiyesinde okuduktan sonra 1883 re Askerî Tıbbive’vi bi­tirdi. İki yıl sonra Pa­ris’e qiderek dört yılda htisasını tamamlayıp döndü. Askerî Tıbbive- ye öğretmen oldu. Bundan sonra bütün hayatını ilme ve mes­leğine veren Besim Ömer hususi hayatında hiç  evlenmediği    gibi meslek hayatında da

Tümgeneralliğe kadar     yükseldi. Meclis-i Sıhhiye-i Umumiye ve Meclis-i Tıbbiye-i Mülkiye âzası oldu, sonradan bu iki kurulun reisli­ğini yaptı. Daha sonraları, Sıhhiye Umum Müdürlüğü, Tıp Fakültesi başkanlığı, Cum­
huriyetin ilânından sonra Darülfünun rek­törlüğü gibi önemli vazifelerde bulundu. Kı­zılay’a büyük hizmetleri dokundu. Elli yıla yaklaşan meslek hayatından tekaüt edildik­ten sonra, Büyük Millet Meclisi’nin beşinci devresine İstanbul’dan milletvekili seçildi. Ankara’da bir lokantada yemek yerken kalb sektesinden birdenbire öldü.

Elliden fazla eseri vardır. Bunların çoğu çocuk ve aile sağlığına dair halk için yazıl­mış kitaplardır. Bunlardan başka, sağlıkla ilgili her alanda kitap yazdığı gibi ayrıca «Nevsâl-i Afiyet» adiyle 1899 da Türkiyede ilk sağlık yıllığını da o çıkarmış, bu eser dört yıl devam etmiştir.

Eserleri:

Sıhhatnüma-yı İzdivaç (Evlilik sağlı­ğı), Sıhhatnüma-yı Etfal (Çocuk sağlı­ğı). Sıhlıatnüma-yı Tenasül (Tenasül sağlığı), Çocuk Büyütmek. Seririyat-ı Vilâdiye (Doğum kliniği), Emraz-ı Ni­sa (Kadın hastalıkları), Hıfz-ı Sıhhat (Sağlık koruma), Tabib-i Etfal (Çocuk doktoru), Türk Çocuğu Yaşamalıdır; Türk çocuğunu nasıl Yaşatmak.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM