Dostoyevski Kimdir?

Paylaş
 

Dostoyevski Kimdir?

Bu yazımızda Dostoyevski Kimdir sorusuna cevap bulamaya ve Dostoyevskinin hayatına yakından bakmaya çalışacağız. Dostoyevski tanınmış Rus Roman yazarıdır 1820 1881 .Moskova’da doğdu Petersburg’da askeri mühendis okulunu bitirdi, babası sert ve kaba davranışları nedeniyle köylüler tarafından öldürüldü.

   Dostoyevski okumak ve edebiyatla ilgili eserler vermek istiyordu, geçimini sağlamak için çeviriler yaptı insancıklar adındaki ilk romanını 1846’da yayımladı .Bu kitabı halk tarafından tutuldu Fakat daha sonraki romanları iyi yazılmadığı için ilgi görmedi .Çar yönetimine karşı olanlara katıldığı için tutuklandı kendisine ölüm cezası verildi 1849, son anda affedilerek Sibirya’ya Sürgüne gönderildi .

 

Dostoyevski Zorlu Hayatı

Ayakları zincire vurularak geçirdiği yıllar onun üzerinde derin izler yaptı. Sara nöbetleri geçirmeye başladı .Sürgün dönüşü yoksul bir dul kadınla evlendi uzun bir süre kiver de kaldı .Ancak 1859 da Petersburg dönme izin alabildi .Dostları kalmamış adı unutulmuştu yeniden yazmaya başladı sürgün hayatını anlatan Ölüler Evinden Anılar adlı eseri ona ün kazandırdı .Daha başka eserlerde yazdı fakat yeterli para kazanamadı çok borçlanmış de arka arkaya karısı ve erkek kardeşi öldüğü bu yıkımlar ve güçlükler karşısında yılmadı .İnsanların düşüncelerini Ruhi durumlarına öğrenmeye çalıştı .Onlar hakkında daha kesin bilgiler edinmeye önem verdi .46 yaşındayken 21 yaşında bir kızla evlendi alacaklarından kurtulmak için eşiyle Rusyada dan ayrıldı .

Avrupa şehirlerini dolaştı Ecinniler adlı eseri ile büyük ün sağladı Rusya dönecek kadar para kazandı .Ülkesinde çalışmalarını sürdürdü bir kanama sonucu öldü .Bu eski mahkuma görülmedik bir cenaze töreni düzeldi .Başlıca eserleri Suç ve Ceza, Ezilenler, Kumarbaz ,Budala ,Delikanlı Tatlı Kadın ve Karamazov Kardeşler dir.

BUNLARIDA İNCELEYEBİLİRSİNİZ

http://bilelimmi.com/montesquieu-kimdir/

http://bilelimmi.com/leonardo-da-vinci-kimdir/

http://bilelimmi.com/16756-2/

http://bilelimmi.com/ali-suavi-kimdir-2/

 

Bu yazı 293 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/