• DOLAR
  7,6298
 • EURO
  8,9848
 • ALTIN
  470,01
 • BIST
  1,1768
Donatello Kimdir?

Donatello Kimdir?

Donatello Kimdir?

Donatello, XV. yy.da İtalyan Rönesansı’nın başlangıcım belirleyen verimli dönemin en büyük heykeltıraşıdır

Bir yün tarayıcısının oğluydu; ba­bası, baskı altında ezilen halk taba­kasının *Floransa’nm güçlü kentsoy­lularına karşı ayaklanması olan «Ciompi»ler isyanına katıldığı için ölü­me mahkûm edilmiş, suçu, sonradan bağışlanmıştı. Babanın, ihtilâlin em­rine verdiği coşkuyu ve cömertliği o- ğul, ‘sanata adadı.

Başarı ve övgüler Donatello’yu hiç değiştirmemiş, çevresinde sade ve al­çakgönüllü bir insan olarak tanınmış­tı. Öğrencileri de, ailesi de, dostlarıda onun tükenmek bilmez cömertli­ğinden yararlandılar, çünkü para ko­nusu onu hiç ilgilendirmezdi; onun ilgi duyduğu tek şey sanatıydı.

Sanat hayatı boyunca Donatello, ku­şağının en büyük heykeltıraşlarını (özellikle Michelangelo’yu) etkileyen çok sayıda ve mükemmel eserler ver­di. Aynı ustalıkla mermeri de, bron­zu da, tahtayı da işlemeyi başardı. Daha sonra, gerçek bir yaşam izle­nimi vermeğe çalışarak, geleneksel formüllerle bağlantısını kopardı ve Peygamberler serisiyle, güçlü bir ger­çekçilik taşıyan portrelerine başladı.
rür (Floransa Katedrali için mermer­den yaptığı Davut ve Orsanmichele Kilisesindeki Vaftizci Aziz Yahya).

Roma’ya yaptığı bir yolculuk sıra­sında Donatello, yeniden İlkçağ sana­tım keşfetti. Dönüşünde, Floransa Ka­tedralindeki La Cantoria (Koro Kür­süsü) [neşe içinde oynayan çocuklar dizisi] ile ayakta ve çıplak, doğal bü­yüklükte bronz Davut heykelini yaptı.

Son eserlerinde dokunaklı bir ka­rakter ve büyük bir dramatik yoğun­luk göze çarpar. Floransa Vaftiz Ki­lisesindeki, tahtadan Maria Magdalena heykeli bu özellikleri taşır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM