• DOLAR
  6,9312
 • EURO
  8,2239
 • ALTIN
  451,56
 • BIST
  1,1812
DERİ NEDİR?

DERİ NEDİR?

DERİ NEDİR?

Dokunma duyusu organı olan de­ri vücudun üstünü kaplar. Doğal de­liklerin içi, sindirim ve solunum or­ganlarının iç ve dış yüzleri de mu­koza denilen yalınkat bir deriyle kap­lıdır. Derinin üstünde kıllar ve göze­nek adı verilen çok küçük delikler bulunur.

derinin yapısı

Deri üstderi ve altderi diye iki kıs­ma ayrılır. Altderinin altında da de­rialtı dokusu denilen yağlı bir taba­ka yer alır. Bu tabaka derinin ‘kas­lar ve kemikler üstünde kaymasını sağlar. Bundan yararlanılarak hay­vanların derisi kolayca yüzülebilir.

Üstderi’nin kalınlığı bir milimetre­nin onda biri kadardır. Üst kısmı cansız (boynuzsu tabaka), alt kısmı canlıdır. Üstteki ölü hücreler aşınıp döküldükçe alttan yeri doldurulur. Malpigi tabakası da denen canlı kı­sımda deriye rengini veren boya mad­deleri bulunur.

Altderi esnek ve dirençlidir. Kılcal kan damarları, sinir uçları, kıl kök­leri, ter ve yağ bezleri bu kısımda bulunur. Kılın gövdesi cansız, fakat kökü canlıdır. Kıl günde ortalama 0,2 mm kadar uzar. *Kan dolaşımı arttıkça kılın büyümesi de hızlanır. Kötü beslenme ve kötü kan dolaşı­
mı kılların dökülmesine yol açar. Ba­zı hastalıklar da kılların dökülmesi­ne sebep olur (kellik, saçkıran v.b.). Kılların beyazlaşması ise kıl soğanın­daki boya maddelerini akyuvarların yok etmesinden ve mikroskopik ha­va kabarcıklarının kıla yerleşmesin­den ileri gelir. Her kılın dibinde bir irkilme kası vardır. Soğuk ve korku gibi etkenler bu kasın kasılmasına ve kılın dikleşmesine sebep olur. Kılla­rın dibinde bulunan salkım biçimin­deki bir yağ bezi durmadan yağlı bir sıvı salgılar. Bu yağ deriyi ve kılları yağlayarak sudan korur.

derinin duyarlığı

Deri dokunma organıdır. Dokunma, basınç, sıcak, soğuk ve acıyı algılar. Altderide bulunan sinir uçlarına bağ­lı duyu cisimciklerinin kimi dokun­mayı, kimi basıncı, kimi sıcağı, kimi soğuğu, kimi acıyı alır. Geniş yüzeyi ve büyük duyarlığıyla deri vücudu­muzun dış etkilerden korunmasını sağlar. Bu nedenle derinin bakımı ve korunması insanlar için büyük önem taşır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM