• DOLAR
  6,9335
 • EURO
  8,2334
 • ALTIN
  448,80
 • BIST
  1,1808
DAĞCILIK NEDİR?

DAĞCILIK NEDİR?

DAĞCILIK NEDİR?

insanlar öteden beri bir ihtiyaçtan veya meraktan ötürü dağları aş­mışlardır, ama hep en kolay yollar­dan geçerek. Oysa, dağcılık sporunda insan, dorukları yenmek için türlü güçlüklere göğüs gerer.

dağcılığın doğuşu

Dağcılık sporu gerçek anlamıyla 1786 yılında, *Alpler’deki (alpinizm sözcüğü buradan gelir) *Mont Blanc Dağı’na ilk defa. Fransız J. Balmat ve M. Paccard’ın tırmanmasıyla doğ­muştur. Sonradan bu spor bütün dünyada pek çok meraklıyı kendine çekti ve XIX. yy.da Avrupa’nın en yüksek dorukları: Jungfrau, Monte Rosa, Grandes-Jorasses, Cervin, Eiger, bir bir fethedildi. 1950’den baş­layarak, büyük sorunlar çözüldüğün­den, dağcılar artık Alpler’den başka dağlara tırmanmağa başladılar: And Sıradağlarına, Kafkasya’ya, Alaska’­ya ve özellikle *Himalayalar’a tırma­nıldı; 1953 yılında İngiliz E. Hillary, dünyanın en yüksek tepesi olan Everest’i (8 880 m) fethetti.

İlk Türk dağcısı Prof. Ali Vehbi Türküstün (1877-1937), Fransa’da öğ­renim yaparken Mont Blanc’a çıkma­yı da başarmıştı (1906). Türkiye’de Dağcılık Federasyonu ise 1939 yılında kuruldu.

Böylece dağcılığın altın çağı tamam­lanmış oldu. Çağımızda durmadan geliştirilen malzeme ve teknik saye­sinde dağcılar pek güç seferlere atı­labilir oldular, ne var ki ulaşılmamış yüksek doruk artık kalmamış gibidir.

Dağcılıkta apayrı bir malzemenin (vidalı halkalar, halatlar, çengeller, çekiçler) kullanıldığı kayalık yollar; buz şişleri, ucu kazmalı dağcı değ­neği ve kanca kullanılan buz yollan; kaya, buz ve karın birbirine karıştığı karma yollar ayrı ayrı yöntemleri ge­rektirir. Ama bu sporun genel kuralı kayalara tırmanmaktır. Dağcılık me­raklıları, yıl boyu, bu sporun geçerli olduğu ülkelerdeki özel okullarda eğitim görebilirler.

İyi bir dağcı olabilmek, kayalık ve­ya buzluk arazide kolayca hareket edebilmek ve azamî güvenlikle en güç yollara atılabilmek için uzun yıllar gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM