CİRİT NEDİR?

Paylaş
 

CİRİT NEDİR?

Cirit at üzerinde Değnek atarak oynanan bir oyundur .Türklerin en eski atlı sporlarından biridir .Cirit aslında 1 metre uzunluğunda kurutulmuş düzgün meşeden ya da soyulmuş hurma dalından yapılan sopanın adıdır .Oyuncular iki takım halinde 100 metre uzaklıkta karşılıklı dizilir .

Oyun bir takımdan ilerleyen atlının öteki takımdan birini adını söyleyerek çağırması ile başlar .Çağırdığı oyuncuya doğru atının sürerken ciridini de ona atar .Geriye dönük doludizgin kaçar Karşıdan gelen de onu bütün hızıyla kovalar ve cirdini kaçana atar .Kaçanın takımından biri de karşıdan gelenin üzerine atılır ve oyun böylece sürer .Cirit attığı kişiye değil onun atına vuran kimse oyundan çıkar .Bunu sağlamak için kendisine cirit atılan kimse yanlara sarkar veya cambazlık denebilecek türlü güç hareketler yapar .Her vuruş sayı kazandırır .

Ciriterin tümü atıldıktan sonra en çok sayı alan takım oyunu kazanmış olur. Osmanlı İmparatorluğu’nda cirit özellikle 16 -19 yüzyıllarda çok yaygındı .Bir tür savaş hazırlığı ve gösteri olarak benimsenirdi .Gerçekten de tehlikeleri olan ve büyük ve beceri isteyen bir oyundu. Bu yüzden 2 Mahmut zamanında yasaklandı 1826 .Bununla birlikte başkentten uzaklarda oynanıyordu .Şimdi de bazı yörelerde oynanması sürdürülmektedir.

http://bilelimmi.com/islamiyetten-onceki-turk-devletleri/

http://bilelimmi.com/unite-3-ipek-yolunda-turkler-ders-notu/

http://bilelimmi.com/hisar-nedir/

Bu yazı 332 kere okundu.
Etiketler:
Cirit Cirit Nedir
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/