Cinci Hoca Hüseyin Efendi

Paylaş
 

 

Cinci Hoca Hüseyin Efendi

 

Sultan İbrahim zamanında devlet işlerinin daha çok bozulmasına neden olanlardan biridir .En son Anadolu Kazaskerliği ne getirilmiştir ölümü 1648 .İlk öğrenimini yaparken babasından büyüyle ilgili bilgiler edindi. İstanbul’da Süleymaniye medreselerinden birinde okuduğu .Bu sırada ev sunuculuk ve hastalara okumak yoluyla büyük ün kazandı .

Sultan İbrahim’in sinir ve kalp hastalığına hekimlerin ilaç bulamaması üzerine Valide Kösem Sultan tarafından saraya çağrıldı .Nefesi ve sözleri ile geçici bir süre için İbrahim’in sinirlerini yatıştırdı. Bu başarısı üzerine Şeyhülislam Yahya Efendi’nin karşı çıkmasına bakılmadan kısa sürede ilerleterek Süleymaniye müderrisliği ne Galata katılığına getirildi ve padişahın hocası oldu .Saraydan gördüğü yakınlıktan yararlanarak Cinci Hoca devlet işlerine karışarak büyük Vezir kemankeş Kara Mustafa Paşa’yı güç duruma soktu .

Büyük vezirin öldürülmesinden sonra daha etkili oldu .1664 de Anadolu Kazaskerliği ne yükseltildi çıkarına çok düşkündü. Dairesine bağlı kadıları süreleri bitmeden görevden alıp yerlerine en çok rüşvet verenleri atadı .Bu yüzden hakarete uğradı kurtulamayacak duruma geldiği için görevden alındı .1646 kendisine verilmiş olan Konak’tan da çıkartıldı yeniden göreve alındı .İzmit’e daha sonra Gelibolu’ya sürüldü .Affederek İstanbul’a döndü dördüncü Mehmet Padişah olunca cülus bahşişi için para bulunamadı kendisinden istenen 200 kese akçeyi vermedi .Bu yüzden hapsedildi malı elinden alındı daha sonra öldürüldü.

Bu yazı 290 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/