ÇİKOLATA NEDİR?

Paylaş
 

ÇİKOLATA NEDİR?

XVI. yy.da, Aztek imparatoru Mon- tezuma’nm sarayında, Hernan Cortes ilk defa olarak, bir ağacın (caca■ huatl) meyvelerinden yapılmış içkiyi, -chocolatı tattı.

Kakao bitkisi, yüksekliği 7 metreyi aşabilen ve yaprakları yıl boyu yeşil kalan bir ağaçtır (odunsu bitki). Sı­cak ve nemli iklimlerde yetişir; bu­nun için özellikle Amerika ve Afrika’­nın tropikal bölgelerinde yaygındır.

Cortes, Meksika’dan dönüşünde bu buluşunu getirdiği zaman yurttaşları, yerli adini çikolata ve kakao’ya dö­nüştürdüler. Bundan yapılan yeni iç­ki kısa zamanda moda oldu; katı çi­kolatanın yapım yöntemi ise ancak XIX. yy.da bulundu.

Toplandıktan sonra, kakao tanele­ri ayıklanır, kavrulur, öğütülür ve şe­ker veya balla karıştırılır.

Bütün bunlar yumuşak bir hamur haline getirilince, kalıp makinesi, ka­lıplara döker. Soğuduktan sonra çi­kolata parçaları alüminyum kâğıda sarılır.

Günümüzde sütlü, bademli, fındık­lı v.b. çeşitli çikolatalar yapılmakta­dır. Pasta ve tatlıların hazırlanmasın­da da çikolatadan yararlanılır. Ecza­cılıkta, özellikle çocuk hastalıklarına karşı kullanılan ilaçlara tad ve kıvam vermek için çikolata katıldığı olur.

Çikolatayı eskiden hep dış ülkeler­den getirten Türkiye’de ilk fabrika 1924’te kuruldu; bugün çikolata üre­ten fabrika sayısı 30’dan fazladır.

Bu yazı 127 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler