Çifte Minareli Medrese

Paylaş
 

Çifte Minareli Medrese

Anadolu ele geçirildikten ve bu topraklar Türk ve İslam yurdu haline getirildikten sonra Türkler yaşadıkları yerlere kendi izlerini bırakmaya başlamış ve şehirlerini ölmez tarihi eserlerle taçlandırmışlardır.İşte Çifte Minareli Medrese de bu çok özel tarihi eserlerin başında gelenlerindendir. Erzurumda bulunan çifte Minareli Medrese bu şehrimizle anılmakta ve şehrin en değerli kültürel tarihi mirasını simgelemektedir. Çifte minareli medrese nin 13 yüzyıl da yapıldığı kesindir ancak kim tarafından yaptırıldığı hala tartışılan bir konu olmaktadır. Bu konuda iki görüş tarihçiler tarafından ortaya atılmış ve bu güne kadar gelmiştir. En yaygın kabullerden biri Anadolu Selçuklularının en parlak dönemini yaşatan büyük devlet adamı Alaaddin Keykubat tarafından kızı Hundi Hatun için yaptırdığı söylenmektedir.Bu bilginin doğru olma ihtimali hayli yüksektir.Ama belirttiğimiz gibi bu medrese hakkında başka görüşlerde vardır.Bunlardan en yaygınlarından biride bu medreseyi 13 yüzyılda Anadoluya da hakim olup hatta Anadolu Selçuklularını Kösedağ Savaşında yenip yıkılmasına yol açan İranda ki İlhanlılardan Padişah Hatun tarafından yaptırıldığıda iddia edilmektedir..Hatta bu medreseye bu yüzden Hatuniye medresesi de denmektedir.

Çifte Minareli Medreseye baktığımızda ise karşımıza çok özel bir mimari etkileyici bir manzara çıkmatadır..Medresenin ölçülen boyutlarına göre yaklaşık 35 x 46 m olan medrese nin en önemli özelliklerinden biriside iki katlı olmasıdır.Buda medreseyi bir çok örneklerinden ayıran bir yan olarak karşımıza çıkıyor..Yine medrseye baktığımızda ,dört eyvanlı ve açık avlulu medreseler grubuna girdiğini görüyoruz hatta bu gruptaki medreslerin en ihtişamlısı olduğunu çok rahat söyleyebiliriz.Medrese dönemin en iyi taş ustaları tarafından inşa edilmiş olup özellikle Selçuklu taş süslemesindeki derinliğin ve estetik anlayışın en ölmez örneklerini üzerinde barındırmaktadır. Bu medresede Selçuklular Orta Asya figürlerinide yoğun bir şekilde kullanmış ve köklerine duydukları sarsılmaz inancı da ölümsüzleştirmişlerdir.Bunun en güzel örneği Taç kapının batı tarafına; Orta Asya Türklerinin simgesi olan çift başlı kartal, ağzı açık iki yılan ve dilimli yapraktan oluşan hayat ağacı işlenmiş olmasıdır.Bu motifler günümüzde de medreseyi gezenler tarafından hala yoğun bir ilgiyle karşılanmakta.

Çifte Minareli Medrese Erzurum da tam olarak  Tebriz kapısında ve Ulu Cami’nin yanındadır .Ve gelenleri o ünlü  büyük ve süslü Taç kapısının iki yanında yivli birer minareler ile karşılamaktadır. Çifte minareli medrese bulunduğu coğrafya yüzünden bir çok savaşa ve saldırıya maruz kalmış ve tarih boyunca çok yıpranmıştır. Minarelerin Şerefe den Yukarısı yıkılmıştır.İçerisi taş Oyma ve kabartmalarla süslüdür 37 odası vardır güneyde bir türbe bulunmaktadır sandukalar yerinde yoktur . Dördüncü  Murat medreseyi onartmış ve burayı top dökümhanesi yapmıştır .1846 dan sonra Cumhuriyet dönemi ne kadar medrese olarak kullanılmıştır .1957’de restore edilmiştir ve günümüze kadar taşınmıştır.Çifte minareli medrese genel özellikleri ve mimarisinde ki eşsiz estetiği ile Anadolu da ki ilk Türk İslam mimarisinin muhteşem örneklerinden biridir.

http://bilelimmi.com/cinicilik-nedir/

http://bilelimmi.com/turkiye-selcuklu-devleti/

http://bilelimmi.com/mogollarin-tarihcesi/

 

Bu yazı 277 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/