Charles Dickens KİMDİR?

Paylaş
 

Charles Dickens KİMDİR?

Charles Dickens Londra’ya geldi­ğinde on iki yaşındaydı, orada bir cila fabrikasında çalışmak zorunda kaldı, çünkü babası büyük bir para sıkıntısı içindeydi. O zaman açlığı da, yoksulluğu da, sanayi çağının başlan­gıcında, işçilerin çetin hayat koşulla­rını da tanıdı: bu konular eserlerinde sürekli olarak işlenecektir.

Bununla birlikte, gazetecilik öğren­meğe de zaman bulabildi ve ilk skeç­lerini hiciv dergilerinde yayımladı. Sonra yazar olan Dickens, Mister Pickıvick gibi garip ve ilgi çekici bir kişi yarattı, Oliver Tıvist’ın ve Nicho- las Nickleby’nin serüvenlerini anlat­tı, daha sonra da duygulu başeserini, David Copperfield’i kaleme aldı. In­giltere ve Amerika’da kısa zamanda büyük bir ün yaptı, iki defa Ameri­ka’ya gitti. Nihayet, 1850’den itibaren, eserini birçok defa halk huzurunda okudu ve mükemmel bir oyuncu ol­duğunu ortaya koydu.

Victoria çağı toplumunun tanığı o- lan Dickens, kitaplarıyla, çok küçük yaştan itibaren çalıştırılmağa başla­yan ve sömürülen çocukların kor­kunç  yoksulluğuna dikkati çekmeyi başarmıştır.

Bu yazı 83 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler