Çerkezlerin Tarihçesi

Paylaş
 

Çerkezlerin Tarihçesi

Çerkezler Kuzey Kafkasya’da yaşayan topluluklarından biridir İsa’dan önce 6 yüzyılda buraya yerleşmişlerdir .Çeşitli kabileleri ayrılmışlardı İsa’dan sonra altıncı yüzyılda Hristiyanlar benimsediler Doğu Roma İmparatorluğu’nun yönetimine giren Güney Çerkezleri hazarların yardımıyla bağımsız bir devlet kurdular .Daha sonra hazarlara bağlandılar onuncu yüzyılda Ruslarla çarpıştılar 13 yüzyılda Altınordu Devleti’nin egemenliği altına girdiler .Bu Devletin yıkılmasından sonra Ruslarla iyi ilişkiler kurmaya çalıştılar fakat sürekli olarak Rusların saldırılarına uğradılar .

Cenevizliler Kırım’da ve Azak Denizi kıyılarında koloniler kurmuşlardı. Osmanlılar Kefeye ,Azak ve Menkü kalelerini ele geçirdiler Cenevizlilere buradan çıkardılar. Kırım Hanlığı da egemenlikleri altına aldılar 1477 Kırım hanlığının Çerkezistan üzerindeki egemenlik hakkı da Osmanlılara geçti .Osmanlı Rus ilişkileri Çerkezleri de etkiledi Küçük Kaynarca Antlaşması’ndan sonra 2 Katerina’nın buyruğu ile kuban Irmağının kuzeyinde yaşayan Çerkezlerin çoğu Rus Kuvvetleri tarafından yok edildi .Rusya’yı yayılışının hızlanması üzerine birinci Abdülhamit zamanında Çerkezistan önem verildi gerekli önlemleri almak üzere Ferah Ali Paşa Çerkezistan a gönderildi 1781 .Soğucak Anapa ve Gelencik kaleleri yeniden yaptıran Fera Alipaşa Çerkezleri Osmanlı Devleti’ne bağladı .Çerkez kabilelerinin sattıkları kız ve erkek çocukları yakışıklı terbiyeli ve yanlarında bulundukları kimselere bağlı oldukları için Doğu ülkeleri hükümdarlarına saraylarını alındılar. Osmanlı Devleti Edirne Antlaşması ile 1829 Çerkezistan üzerindeki haklarından vazgeçmek zorunda kaldı .

Şeyh Şamil’in önderliğinde Kafkasya müslümanlarının Ruslara karşı direnişi uzun sürdü. Paris Antlaşması’nda 1856 sonra Ruslar Çerkezistan işgal ettiler Şeyh Şamil 1859 da teslim oldu .Bir buçuk milyon Çerkez yurtlarından çıkarıldı bunlardan 400 bini Osmanlı imptorluğuna gelebildi, 500.000 Çerkez Rusya’nın başka yerlerine sürüldü osmanlı-rus Savaşı sırasında Çerkezler yeniden ayaklandılar. Osmanlı Devleti’nin yenilgiye uğraması üzerine onbinlerce Çerkez Sibirya sürüldü. Nüfusu azalan Çerkezistan parçalandı 1917’de çıkan Rus ihtilalinden sonra Çerkezler Kuzey Kafkasya Devleti’ni kurdular Fakat bu devlet 1924’te ortadan kaldırıldı. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra öteki Türk kavimleri gibi Çerkezlerde Sibirya sürüldü .Çerkezler günümüzde Rusça Türkiye Irak mısır daha başka ülkelerde dağınık olarak yaşamaktadırlar.

http://bilelimmi.com/ataturk-ve-demiryollari/

http://bilelimmi.com/anadolu-adinin-tarihcesi/

http://bilelimmi.com/osmanli-rus-93-harbi/

Bu yazı 146 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/