Cemal Gürsel Kimdir?

Paylaş
 

Cemal Gürsel Kimdir?

 

Cemal Gürsel Türkiye Cumhuriyeti’nin 4 Cumhurbaşkanıdır 1895 -1966. Erzurum’da doğdu ilk öğrenimini Ordu’da yaptı, Erzincan askeri idadisi’ne girdi .İstanbul’da Kuleli Askeri Lisesi’nde okudu .Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine asteğmen olarak orduya katıldı 1915. Çanakkale savaşlarında görev aldı ,buradan Filistin’e gönderildi Gazze savaşlarında bulundu .Suriye cephesinden dönüşünde Kurtuluş Savaşı’na katıldı ikinci İnönü ve Sakarya savaşlarıyla büyük taarruzda yararlılıklar gösterdi .Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Harp Akademisi’ne girdi burasını bitirerek Kurmay oldu 1929 .

Cemal Gürsel Yükselişi

Yurdun çeşitli yerlerinde Tabur ve alay komutanlıkları yaptıktan sonra General Oldu 1957’de orgeneralliğe yükseldi. Erzurum’daki üçüncü ordu komutanlığına getirildi . Bir yıl sonra da Kara Kuvvetleri kom utandığını atandı 1958 .Cemal Gürsel devlet yönetiminin ve partiler arası çekişmenin ülkeyi tehlikeli bir duruma getirmesi üzerine alınabilecek önlemler konusunda Milli Savunma Bakanı 12 maddelik bir mektup gönderdi. Bu yüzden zorunlu İzinle görevinden uzaklaştırıldı 1960 .27 Mayıs 1960 darbesini hazırlayan ve gerçekleştiren Subaylar bu hareketin başına geçmesi için Cemal Gürseli çağırdılar.

Ankara’ya gelen Cemal Gürsel milli birlik komitesi başkanı oldu. Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet ve hükümet başkanı ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komutanlığını üzerine aldı. Cemal Gürsel yeni bir anayasa hazırlanmasında ve kısa sürede seçime gidilmesi önem verdi .26 Ekim 1961’de toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi Cemal gürseli 7 yıl için cumhurbaşkanı seçti .Cemal Gürsel’in sağlık durumu Günden güne bozuldu, tedavisi için Amerika Birleşik Devletleri’nde gönderildiyse de orada komaya girdi .Bunun üzerine Türkiye’ye getirildi doktorların artık görev yapamayacağını belirten raporu üzerine Cumhurbaşkanlığının sona erdiği açıklandı 28 Mart 1966 .Bir süre sonra öldü. Anıtkabir’in çıkış kapısı güneyindeki bahçede hazırlanan kabre gömüldü.

http://bilelimmi.com/celali-ayaklanmalari/

http://bilelimmi.com/celayirliler-kimdir/

http://bilelimmi.com/haci-bektas-veli-kimdir/

http://bilelimmi.com/adali-halil-kimdir/

Bu yazı 204 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/