CEBELİTARIK BOĞAZI

Paylaş
 

CEBELİTARIK BOĞAZI

Akdeniz’in batısında Avrupa toprakların­da bir boğazın, yarımadanın ve şehrin adı­dır. Cebelitarık Boğazı Akdeniz’le Atlas Okyanusu’nu birleştirir. 60 km. uzunluğundadır. En geniş noktası 44 km., en dar noktası da 14,2 km. dir. Derin bir boğaz olan Cebelîtarık ‘ın en sığ yerinin derinliği 324 m dir. Boğazın yüzünde suların akıntısı Atlas Okyanusu’na doğrudur. Bu şiddetli akıntıya karşılık diplerde Okyanus’tan Akdeniz’e doğ­ru akan zayıf bir akıntı vardır.

Ulaştırma bakımından dünyanın en önemli boğazlarından biridir. Boğazdan yılda 7.000 kadar gemi geçer. Boğazın her iki kıyısı İs­panya elinde ise de İngiltere 1704’ten beri Cebelitarık kayasını elinde bulundurmakta­dır.İngiliz sömürgesi olan Cebelitarık, boğa­zın Akdeniz kesiminde küçük bir yarımadadır. Burası üstü yassı bir kaya kütlesinden ibarettir. Yüksekliği 425 m. olan bu kaya­nın doğu ve kuzey yamaçları dimdiktir. Bu kesim 800 m. eninde bir dille İspanya’ya bağlıdır.

Kayanın kuzeybatı kesimi nispeten düzdür, Cebelitarık adını taşıyan şehir de buradadır. 25.000 nüfuslu şehirde çeşitli milletlerden insanlar yaşar. Şehrin güney kesiminde li­man ve askerî tesisler vardır. Cebelitarık limanı savaş ve ticaret limanı olmak üzere iki kısımdır. Her iki liman tahkimli dal­gakıranlar arasındadır.

Bu yazı 181 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/