Büyük Taarruz

Paylaş
 

Büyük Taarruz Kurtuluş Savaşı’mızın en kritik ve en son aşamalarından birisidir .Sakarya Meydan muharebesinde bütün gücüyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin oluşturduğu ordunun üzerine yüklenen Yunanlılar büyük bir hayal kırıklığına uğramış ve ağır kayıplar vererek Eskişehir dolaylarına geri çekilmek zorunda kalmışlardır .

Büyük Taarruz-bilelimmi.com

Bu Savaş’la birlikte hücum üstünlüğü Yunanlılardan Türklere geçmiş ve Türk tarafının yegane hedefi Yunan kuvvetlerine son darbeyi vurarak Kurtuluş Savaşı’na sonlandırmak olmuştur .Ancak Türk ordusu Sakarya’da çok yorulmuş yıpranmış ve eldeki kaynaklar tükenmişti.

buyuk-taarruz hazırlıkları-bilelimmi.com

Dolayısıyla bu son savaş için acele edilmemesi ve Ordu tam hazır olmadan harekete geçilmemesine karar verildi. Tam tamına bir yıl süren hazırlıkların sonucunda Mustafa Kemal’e verilen başkumandanlık yetkisi sınırsız şekilde uzatıldı ve beklenen gün geldiğinde Mustafa Kemal 26 Ağustos 1922 de Türk ordusuna saldırı emri verdi .İlk önce Türk Topçu bataryaları Yunan cephesini dövmeye başladı arkasından saldırıya geçen Türk Kuvvetleri Yunan kuvvetlerini neredeyse saatler içerisinde bozguna uğrattı ve Yunanlılar büyük bir korku ve telaş içerisinde geri çekilmek zorunda kaldı.

buyuk-taarruz-türk ordusu-bilelimmi.com

Yunan kuvvetleri Afyon Dumlupınar mevkiinde sarıldı ve burada tarihimize Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak geçen savaş yaşandı .Sıkıştırılan Yunan kuvvetlerinin bir kısmı yok edildi bir kısmı ise esir düştü .Geri kalanlar ise büyük bir telaşla İzmir’e Doğru kaçmaya başladılar .

Büyük Taarruz Başkomutanlık Muharebesi-bilelimmi.com

 

Bu savaşta Yunan başkumandanı trikopis esir düşmüştür. Büyük Taarruz sonucunda  Eylül’e kadar Anadolu’da tek bir Yunan kuvveti bile kalmamıştı, bu savaşta birlikte bütün üstünlük Türk tarafına geçmiş ve İngiltere Fransa İtalya Türklerin galibiyetini tanımak zorunda kalmış bunun sonucunda da Mudanya ateşkes anlaşması imzalanmıştır .Bu anlamda Ağustos ayı Türk tarihi açısından oldukça önemli bu tarihsel sürece şahitlik etmiştir.

Bu yazı 1020 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/