• DOLAR
  7,5513
 • EURO
  8,9637
 • ALTIN
  474,55
 • BIST
  1,1864
Büyük Millet Meclisi’nin Açılışı

Büyük Millet Meclisi’nin Açılışı

İstanbul’un İtilaf Devletleri’nce işgalinin Meclis-i Mebusan’ı görevini yapamaz hale getirmesi, vatanseverlerin bir bölümünün tutuklanıp sürgüne gönderilmesi, kaçma fırsatı bulanların ise Anadolu’ya doğru yola koyulmuş olması bir süredir gündem­de olan, meclisin merkez dışında bir şehir­de toplanmasına aciliyet kazandırdı.Meclisin toplanması için en uygun şeh­rin Ankara olduğunu düşünen ve bu ko­nuda gerekli fikri hazırlıkları yapmış olan Mustafa Kemal, bu konuda kumandanla­rın fikrini almak üzere 19 Mart 1920 günü bir bildiri yayınladı. Vilayetlere ve kolor­du kumandanlarına yolladığı bildiride Mustafa Kemal, başkent İstanbul’un İtilaf Devletleri’nce işgalinin devletin milli ikti­darım kırdığını, görev yapmasına olanak kalmayan Meclis-i Mebusan’m hükümete resmi bir bildirimde bulunarak dağıldığı­nı dile getiriyordu. Bu durumda başkentin dokunulmazlığını, bağımsızlığını ve dev­letin kurtarılmasını sağlayacak önlemle­ri düşünüp uygulamak üzere, olağanüstü
yetkiye sahip bir meclisin Ankara’da top­lantıya çağırılması ve mebuslardan Anka­ra’ya gelebileceklerin de bu meclise alın­ması zorunlu hale gelmişti.

Millet Meclisi’nin 23 Nisan Cuma günü açılmasına karar verildi ve 21 Nisan günü bu doğrultuda bir bildiri yayınlandı. Mec­lisin açılışını haber veren bu bildiriden sonra, Mustafa Kemal bir diğer bildiriyle, bütün sivil ve askeri makamların ve mille­tin bağlı olacağı yerin Büyük Millet Mec­lisi olacağını duyurdu. Bütün bu haber­leşmelerin ve hazırlıkların ardından, 23 Nisan 1920 Cuma günü Hacı Bayram Ca­miinde halkın ve mebusların katılımıyla kılınan cuma namazının ardından Büyük Millet Meclisi törenle açıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM