• DOLAR
  6,7777
 • EURO
  7,6853
 • ALTIN
  371,51
 • BIST
  1,1336
BUKALEMUN NEDİR?

BUKALEMUN NEDİR?

BUKALEMUN NEDİR?

Sıcak ülkelerde ağaçlar üzerinde yaşıyan, fare büyüklüğünde bir hayvandır Vücudu kertenkeleye benzer. Genel olarak ağaç dal­ları üzerinde yaşar.

Bukalemun başlıca özelliği, üzerinde bu­lunduğu yere göre rengini değiştirebilmesi­dir. Meselâ yeşil yapraklarla kaplı bir dalın üzerindeyse vücudu tatlı bir yeşil renge bü­rünür, kahverengi dalların arasında dolaşı­yorsa vücudu kahverengi olur. Bukalemun kuyruğunu bir tutunma orga­nı olarak kullanır Çoğu zaman ya kendi üzerine kıvrılmış, veya üzerinde bulunduğu dala sarılı olarak durur. Böcek yiyerek ge­çindiği için dili şaşılacak derecede uzundur. Hayvan yakınına konan bir böceğe yaklaş­madan dilini birdenbire, ok gibi fırlatır, üzeri yapışkan bir maddeyle kaplı elan di­liyle böceği yakalayıp ağzına çeker. Buka­lemunun gözleri de çok tuhaftır: Alt ve üst göz kapaklan birleşmiş, aralarında sadece küçük bir delik kalmıştır. Ayrıca her göz kendi başına başka bir yöne dönebilir. Böylece, bukalemun bir gözüyle karşısına bakar­ken, öteki gözüyle  isterse arkasını göre­bilir. 50 kadar türünden birkaç türü bir yana, hepsi yumurtayla ürerler.

Bukalemunların pek çoğu Afrika’da bil­hassa Madagaskar Adası’nda yaşar. Kuzey Afrika’da yaşıyan bir türüne İspanya’nın çalılarla kaplı boş topraklarında da raslanır. Bu türden bukalemunlara Suriye, Filis­tin, hattâ memleketimizin, İzmir dahil, bü­tün güneybatı bölgelerinde, Amanos Dağlarında da rastlanır. Bukalemun sürüngenler sınıfının kelerler takımındandır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM