Buhara Şehrinin Tarihçesi

Paylaş
 

 

Buhara Şehrinin Tarihçesi

Buhara şehrinin tarihçesi hem Türk dünyası hemde İslam dünyası açısından son derece önemlidir.Buhara Şehrinin Önemi bu topraklarda bir çok Türk ve islam devletinin kurulup bu bölgeyi bir uygarlık merkezi haline getirmeleridir.İşte bu nedenle Buhara Şehri ne gereken önem verilmeli ve hakkında yeterince araştırma yapılmalıdır.Bu çalışmalar sonucunda bu ünlü Türk müslüman şehriyle ilgili daha bilinmeyen bir çok gerçeğin gün yüzüne çıkacağını ve Buhara Şehrinin tarihçesinin çok daha iyi anlaşılacağına inanıyoruz.

Buhara Özbekistan da  Şerefşan Irmağının suladığı verimli vadide kurulmuştur eski ve tanınmış bir şehirdir .Sakalar eski çağda uzun süre burada oturdular .İsa’dan sonra 2. Yüzyılda üyelerin 5. Yüzyılda Akhunların 6. Ve 7. Yüzyılda Göktürkler’in yönetiminde kaldı .Yedinci yüzyılın sonlarında Müslümanların eline geçti .Daha sonra Buhara ve Semerkant İslam ordularının karargah kurdukları şehirlere oldu.Buhara dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında Samanoğullarının yönetimine girdi, Karahanlılar döneminde 12 yüzyılda büyüdü ve gelişti Karahitayların ve Harzemşahların eline geçti .

1220 de Moğolların istilasına uğradı. Çağatay Hanlığı ile İlhanlı Devleti arasında bir kaç kez el değiştirdi .1316 da buranın halkı Ceyhun Irmağının güneyinde gönderildi .Buhara bundan sonra sönük bir şiir olarak kaldı .16 yüzyılın başlarında Türk Buhara Hanlığı kuruldu bu devlet sıra ile 3 sülale tarafından yönetildi .1868’de Rusların saldırısına uğradı ve yarı bağımsız bir duruma geldi .Ruslar 1920’de Buhara hanlığına son verdiler.

http://bilelimmi.com/buyuk-selcuklu-imparatorlugunun-kurulusu/

http://bilelimmi.com/farabi-kimdirfarabinin-hayati/

http://bilelimmi.com/buyuk-selcuklu-imparatorlugunun-kurulusu/

http://bilelimmi.com/orta-asya-turk-devlet-gelenegi/

 

Bu yazı 241 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/