BOZCAADA TARİHÇESİ

Paylaş
 

BOZCAADA TARİHÇESİ

Ege Denizi’nin kuzeydoğusunda bir ada ve Çanakkale iline bağlı bir ilçedir. Adada ilçe merkezinden başka yerleşme yeri yok­tur.

Yüzölçümü : 40 km karedir.Bozcaada Biga Yarımadası kıyılarından 7 – 8 km. genişlikte sığ bir denizle ayrılmıştır. Adanın şekli bir üçgene benzer, kısa kenarı Anadolu’ya bakar. Bu kıyılar kar­şısındaki Biga Yarımadası kıyılarına kabaca paralel olarak uzanır. Bozcaada‘nın en yük­sek noktası kuzeydoğudaki Göztepe’dir (192 m.). Ada Akdeniz ikliminin tesiri altındadır. Yazlar kurak ve sıcak, kışlar yağışlı ve ilk geçer. Bozcaada doğal bitki örtüsü de Akdeniz iklimine uygundur.

Kasaba.İlçe merkezi Bozcaada kasa­bası adanın kuzeydoğu köşesinde bir vadinin denize kavuştuğu yerde kurulmuştur. Kasaba vadi tabanından yamaçlara doğru hafifçe yükselir. Kasabanın hemen yanıba­şında Cenevizlilerden kalma bir kale var­dır. Bu kale daha sonra Osmanlılar tarafından da tamir edilmiştir. İlçe nüfusunun tamamı ilçe merkezinde oturur. Kasaba iki mahalleden ibarettir. İkisi taş, biri tahta olmak üzere üç iskelesi vardır. Halkı bağ­cılık ve şarapçılıkla uğraşır. İrili ufaklı 12 şarap imalâthanesi vardır. Ayrıca bir kısım nüfus da balıkçılıkla geçinir. Bozcaada’ya İlkçağ’dan beri insanlar yer­leşmiştir. Bozcaada 1478’de Osmanlılar’a geç­miştir. Balkan Savaşı’nda Yunanlılar Bozcaada yı ele geçirdiler. Fakat 1923’te yeniden Türkiye’ye geçti.

http://bilelimmi.com/alaska-tarihcesi/

http://bilelimmi.com/meric-tarihcesi/

Bu yazı 144 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/