BOZA NEDİR?

Paylaş
 

BOZA NEDİR?

Boza Darıdan yapılan, koyu bir kıvamı o an, açık balrengi, besleyici ve ferahlatıcı bir içe­cektir. İçinde çok az miktarda alkol bulu­nur. Eskiden memleketimizde çok sevilip içilir, kış geceleri evlerde toplanılarak boza sohbetleri yapılırdı.

Boza yapmak için önce darı değirmende öğütülür, kepeği çıkarılır, kazanda kavrulur. Bir miktar suyla koyuca pişirilir, sonra elek­ten geçirilerek öz haline getirilir. Bu hale gelen boza, eski boza veya hamur mayası ile mayalandırılarak serin bir yere bırakı­lır. İçilmeden önce ele ekşimesini sağlamak için içine bir miktar şeker katılır. Soğuk tutulmazsa boza dört günden fazla dayan­maz. Bakır bozayı bozabileceği için, boza gü­ğümler içinde saklanmaz, mermer küpler veya cam -sürahiler içinde saklanır, cam bardaklarla içilir.

Başka memleketlerde boza, yerin başlıca ürününe göre, mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, karabuğday, arnavut dansı vs. gibi tahılların unu, bazan pirinç ve ekmek, nadir olarak da kenevir unu ve karamuktan yapılır. Bozanın çok eski bir geçmişi vardır. Eski Mısır’da, gene çok eski çağlarda Yakın Doğu memleketlerinde darıdan boza yapı­lırdı.

http://bilelimmi.com/bomba-nedir/

http://bilelimmi.com/ispritizma-nedir/

http://bilelimmi.com/fal-nedir/

Bu yazı 180 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler