BÖBREK NEDİR?

Paylaş
 

BÖBREK NEDİR?

Böbrek İnsan ve hayvanlarda çok önemli bir iş geren organdır. Karın boşluğunda, omurga­nın yanında sağlı sollu birer böbrek bu­lunur. İnsanda 6-8 sm. uzunluğundadır, bi­çimi büyük bir fasulye tanesini andırır Her iki böbreğin birbirlerine bakan kısımları hafif çukurcadır. Buraya «göbek» adı verilir. Böbreğe giren ve çıkan kan damarları, sinirler ve sidik borusunun çıktığı yer bu­radadır.

Böbreğin başlıca görevi sidiği ayırıp kanı tamiz bir hale getirmektir. Üst tarafında böbreküstü bezi adı verilen bir bez bulu­nur .

Böbrek etrafındaki bezlerden ve yağlardan ayrılıp ortasından boyuna kesilirse renkçe birbirinden ayrı üç bölge göze çarpar. En dış kısım koyu kırmızıdır. Üzerinde daha koyu kırmızı benekler vardır. Buraya «ka­buk bölgesi» denir. Sidiğin kandan süzüldüğü yer burasıdır. Bundan sonraki kısım çizgilidir. Bu çizgiler, böbreğin göbek kısmı­na doğru bir piramit meydana getirecek şe­kilde toplanmıştır. Buraya da «piramit böl­gesi» adı verilir. Bu piramitlerin uçları bir  İnsan ve hayvanlarda çok önemli bir iş gören organdır. Karın boşluğunda, omurga­nın yanında sağlı sollu birer böbrek bu­lunur. İnsanda 6-8 sm. uzunluğundadır, bi­çimi büyük bir fasulye tanesini andırır Her iki böbreğin birbirlerine bakan kısımları hafif çukurcadır. Buraya «göbek» adı verilir. Böbreğe giren ve çıkan kan damarları, sinirler ve sidik borusunun çıktığı yer bu­radadır.

Böbreğin başlıca görevi sidiği ayırıp kanı tamiz bir hale getirmektir. Üst tarafında böbreküstü bezi adı verilen bir bez bulu­nur .

Böbrek etrafındaki bezlerden ve yağlardan ayrılıp ortasından boyuna kesilirse renkçe birbirinden ayrı üç bölge göze çarpar. En dış kısım koyu kırmızıdır. Üzerinde daha koyu kırmızı benekler vardır. Buraya «ka­buk bölgesi» denir. Sidiğin kandan süzüldüğü yer burasıdır. Bundan sonraki kısım çizgilidir. Bu çizgiler, böbreğin göbek kısmı­na doğru bir piramit meydana getirecek şe­kilde toplanmıştır. Buraya da «piramit böl­gesi» adı verilir. Bu piramitlerin uçları birboşluğa açılır. «Havuzcuk» adı verilen bu kısmın rengi hafif sarımtıraktır. Piramitler, süzülen sidiği havuzcuğa getiren kanallar­dan meydana gelmiştir. (Böbrekler vücudumuzun kolay ve çabuk hastalanabilen organlarındandır.

Bu yazı 262 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler