Bit Nedir?

Paylaş
 

Bit Nedir?

İnsanların, bazı sıcak kanlı hayvanların üzerinde asalak olarak yaşıyan zararlı bir böcektir. Daha çok temizliğe pek önem vermiyen kimselerin üze­rinde bulunur, tifüs ve bunun gibi daha bazı öl­dürücü mikroplu hastalık­lara yol açar. Eskiden hapisaneleri, asker koğuşla­rını, hattâ hastaneleri bit sarar, tifüs hastalığının yayılmasına sebep olurdu .Böcekler sınıfının yarımkanadlılar famılyasından olan bit yassı vücutlu, iki mili­metre kadar uzunluğunda, çirkin görünüşlü bir böcektir. Kalınca bir kitin tabakasiyle örtülü vücudu saydamdır. Dışarıdan üzerin­de asalak olarak yaşadığı kimsenin emdiği kam sindirim sisteminde görmek mümkün­dür. Yumurtalarına «sirke» adı verilir. Bit bu yumurtaları saçların üzerine yapıştırır. Yumurtadan yeni çıkan bitler, büyükleri gi­bi, ağızlarındaki emici aygıtlarını üzerinde yaşadıkları kimsenin derisinden içeriye so­kup kanını emerek beslenirler.

İnsana daha çok «baş biti», «vücut biti», «kasık biti» denilen cinsleri musallat olur. Baş bitinin rengi siyaha yakındır, vücut biti beyaz ve şeffaftır, daha çok göğüs ve sırtta çamaşırların kat yerlernide gizlenir. Bitten kurtulmak için her şeyden önce temizlik kurallarına riayet etmek, sabunlu, kükürtlü banyolar yapmak, hattâ şüpheli hallerde elhiselerin ceplerinde kâfuru taşı­mak gerekir.       ‘

Hayvan ve Bitki Bitleri

Genel olarak bazı hayvan ve bitkilerin üzerinde asalak olarak yaşıyan böceklere de

«bit» adı verilir: Tavuk biti, buğday (ekin) biti, çiçek biti gibi. Ağaç biti Bitkiler üzerinde yaşıyan bir böcektir. Başlıca özelliklerinden biri yü­rürken sıçramasıdır.

Buğday (ekin) biti. — 2-3 mm. uzun­luğunda başı siyah, vücudu yeşil bir bö­cektir. Ekinlere büyük zarar verir.

Çiçek (fidan) biti. — Yumuşak vücutlu, küçük bir böcektir. Sürü halinde yaşar, ağaç bitinden bir farkı da sıçramamasıdır.

Ayrıca, maymunların, köpeklerin, domuz­ların, atların, güvercinlerin, kümes hayvan­larının üzerinde yaşıyan, yarımkanadlılardan olsun, olmasın, başka asalak böceklere de halk arasında «bit» adı verilir.

http://bilelimmi.com/bismarck-kimdir/

http://bilelimmi.com/eyer-nedir/

http://bilelimmi.com/heykelcilik-nedir/

Bu yazı 137 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/