Birinci Mehmet Çelebi Dönemi

Paylaş
 

Birinci Mehmet Çelebi dönemi 1413 -1421 yılları arasında yaşamıştır .Bilindiği gibi Ankara Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu Timur kuvvetlerine yenilmiş ve Yıldırım Beyazıt’ta Timur’a esir düşmüştü. Timur Anadolu’dan çıkarken arkasında zayıflamış bir Osmanlı İmparatorluğu bırakmak için Devleti Timur’un çocukları arasında paylaştırdı .İşte o çocuklardan birisi de birinci Mehmet Çelebi birinci Mehmet Çelebi diğer kardeşlerini bertaraf ederek hükümranlığını kanıtlamayı başardı ve Osmanlı’ya eski gücüne kavuşturmak için var gücüyle uğraştı.

Birinci Mehmet Çelebi Dönemi-BİLELİMMİ.COM

Çelebi Mehmet döneminin en önemli olaylarından bir tanesi Şeyh Bedrettin ayaklanmasıdır bu ayaklanma Osmanlı huzursuz etmekle birlikte kısa sürede önlenmiş ve bölgede güven sağlanmıştır .Bir diğer sorun ise Şehzade Mustafa diğer adıyla düzmece Mustafa olayıdır .Timur yanında Semerkant’a götürdüğü Şehzade Mustafa Timur ölünce serbest bırakılmış ve o da direkt Anadolu’ya gelerek Bizans’tan yardım almış ve birinci Mehmet Çelebi ile iktidar mücadelesine girişmişti .Ancak bu mücadelede başarısız olunca tekrar Bizans’a sıyrılmış ve daha sonra Osmanlının başına ciddi bir dert olarak Bizansta esir tutulmuştu. Yine Çelebi Mehmet döneminin ilklerinden birisi deniz Savaşlarıdır.

Birinci Mehmet Çelebi Dönemi-BİLELİMMİ.COM

Venediklilerle yapılan ilk Deniz savaşlarını Osmanlı kazanmış ve ağır bir mağlubiyet yaşatmıştı .Akdeniz’in bu denizci Devleti’ne Çelebi Mehmet den sonra yüzünü Anadolu’ya yöneltmiş ve Anadolu’daki beylikleri hakimiyeti altına almaya başlamıştır. Aydınoğulları Menteşeoğulları Germiyanoğulları Saruhanoğulları Hamitoğullarından almış aynı zamanda Candaroğulları ve Karamanoğulları gibi iki büyük belediyesi hakimiyeti altına almıştı .

Mehmet Çelebi Dönemi-BİLELİMMİ.COM

Batıda hareketlenme yaşanmış eflak Osmanlıya bağlanmış Macaristan etkisiz hale getirilmişti ve böylece Çelebi Mehmet Osmanlı’yı parçalanmaktan kurtardığı gibi neredeyse eski gücüne tekrar kavuşturmuştur.

Bu yazı 868 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/