• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,05
 • BIST
  1,1843
BİÇERDÖĞERİN İCADI

BİÇERDÖĞERİN İCADI

BİÇERDÖĞERİN İCADI

Ekini hem biçen, hem de harmanını ya­pan büyük makinelere «biçerdöğer» denir. Bu makineler benzin motoru ile çalışırlar, tarlada bir baştan bir başa giderken ekini keserler, harman makinesine gönderirler. Eki­nin sapları burada tanelerinden ayrılır. Tane­ler makinenin özel deposunda ya biriktirilir veya kendiliğinden çuvallara doldurulur. De­po dolunca, gene kendiliğinden bir başka ye­re de boşaltılabilir.

Ekini biçen, biçilen ekinin sapını tanesin­den ayıran makineye ilk defa 1828’de Michi- gan eyaletinde berat verilmiştir. Fakat ilk işe yarar biçerdöğer makinesinin 1836’da gene Amerika’nın Michigan eyaletinde yapıl­dığı sanılmaktadır. Bu makine 1843 yılına kadar günde 10 hektar ekinin hasat ve har­manını yapabilecek kadar geliştirilmişse de karşılaşılan birçok zorluklar yüzünden ma­kine pek kullanışlı değildi.

Zamanla daha kullanışlı biçerdöğer maki­neleri yapıldı. Bu makinelerin bir tanesi 10,5 m. boyunda, 15 ton ağırlığındaydt, çekilmesi için 30-40 ata ihtiyaç vardı. Buhar makine­lerinin biçerdöğerlere uygulanmasiyle kendi kendine yürüyen, çalışan makineler yapıldı. Bunlar ancak sipariş üzerine yapılan maki­nelerdi. İlk fabrika yapısı biçerdöğer 1880’de Amerika Birleşik Devletlerinin Koliforniya eyaletinde yapıldı. Bu tarihten sonra da önem­li gelişmeler gösterdi. Türkiye’de ilk biçerdö­ğer makinesi 1923’te Adana’da kullanılmış­tır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM