Biçerdöğer Makinasının İcadı

Paylaş
 

Biçerdöğer Makinasının İcadı

Ekini hem biçen, hem de harmanını ya­pan büyük makinelere «biçerdöğer» denir. Bu makineler benzin motoru ile çalışırlar, tarlada bir baştan bir başa giderken ekini keserler, harman makinesine gönderirler. Eki­nin sapları burada tanelerinden ayrılır. Tane­ler makinenin özel deposunda ya biriktirilir veya kendiliğinden çuvallara doldurulur. De­po dolunca, gene kendiliğinden bir başka ye­re de boşaltılabilîr.

Ekini biçen, biçilen ekinin sapını tanesin­den ayıran makineye ilk defa 1823’de Michigan eyaletinde berat verilmiştir. Fakat ilk İşe yarar biçerdöğer makinesinin 1836’da gene Amerika’nın Michîgan eyaletinde.yapıl­dığı sanılmaktadır. Bu makine 1843 yılına kadar günde 10 hektar ekinin hasat ve har­manını yapabilecek kadar geliştirilmişse de karşılaşılan birçok zorluklar yüzünden ma­kine pek kullanışlı değildi.

Zamanla daha kullanışlı biçerdöğer maki­neleri yapıldı. Bu makinelerin bir tanesi 10,5 m. boyunda, 15 ton ağırlığındaydt, çekilmesi için 30-40 ata ihtiyaç vardı. Buhar makine­lerinin biçerdöğeriere uygulanmasiyle kendi kendine yürüyen, çalışan makineler yapıldı. Bunlar ancak sipariş üzerine yapılan makinelerdi. İlk fabrika yapısı biçerdöğer 1880’de Amerika Birleşik Devletleri’nin Koliforniya eyaletinde yapıldı. Bu tarihten sonra da önem­li gelişmeler gösterdi. Türkiye’de ilk biçerdö­ğer makinesi 1923’te Adana’da kullanılmıştır.

Bu yazı 101 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Kategoriler
http://bilelimmi.com/bilelimmi-com-hakkinda/ http://bilelimmi.com/iletisim/