• DOLAR
  6,7688
 • EURO
  7,6343
 • ALTIN
  366,99
 • BIST
  1,1292
BEZ NEDİR?

BEZ NEDİR?

BEZ NEDİR?

İçinden geçen kandan bazı maddeleri ayı­rarak salgı meydana getiren organlara «bez» (gudde) adı verilir. Bunlar sindirim, sinir veya üreme sistemi gibi değişik sistemlerle ilgilidir.

Vücudumuzdaki başlıca bezler şunlardır:

Tükürük bezleri. — Uç çifttir. Bulunduk­ları yerlere göre kulakaltı, çenealtı ve dil­altı tükürük bezleri diye anılır. Besin mad­delerinin ağızda yumuşıyarak erimelerine, böylece sindirime hazırlanmalarına yarıyan tükürüğü salarlar.

Karaciğer. — Vücudun en büyük bezidir. Karın boşluğunün üst kısmını doldurur. 1 • 1,5 kilogram sğırlığmdadır, rengi koyu kır­mızıya çalar kahverengidir Kanı süzerek vücudu zararlı maddelerden temizlemek, şe­ker miktarını ayarlamak, bir çeşit yağ de poşu vazifesini görmek gibi çeşitli işler ya­par.

Pankreas. — Karın boşluğunda, midenin az gerisinde 15 sın. uzunluğunda 70 gr. ka­dar ağırlığında bir bezdir. Ozsuyunu bar­sak boşluğuna döker. Bu özsu diyastazlarla, sakkaroz ve laktozdan başka bütün besin­lere etki eder.

Kalkansı bez (tiroid). — Boynun önün­de, alt tarafında bir bezdir. Büyüme ve gelişmede önemli bir rol oynar.

Paratiroid. — Kalkansı bezin arka yüzün- dedir Dört tanedir. Kanda, dolayısiyle vü­cutta kalsiyum miktarının değişmemesini sağlar.

VÜCÛTTAKİ BEZLER 1 – Epifiz veya Pineal bezi ‘/ Hıpotiz bezi: 3 — Tı mit besi; <1 Tiıırus bezi; 5 Kara­ciğer: fi Böbıekııstü bezleri 7 — Punkıeas bezi; S — Eşeysel bez

Tiınus. — Göğüs boşluğunda, iki akci­ğerin arasındadır. Uç yaşına kadar büyür, sonra küçülür. Yetişkinlerde artıkları görü­lür. Küçüklerde çıkartılması gelişmeyi ge­ciktirir.

Hipofiz. — Beynin alt tarafındadır. Az çalışması gelişmeyi geciktirir, cücelik ya­par. Tersine, salgının gelişmede artması da devlik yapar. Bezin^salgısında doğrudan doğ­ruya düz kaslara etki eden bir cevher bu­lunur.

Böbreküstü bezi. — Böbreklerin üstünde­dir. Damar bakımından çok zengindir. Kas­ların çalışmalarından meydana gelen zehir­leri değiştirir, buna ek olarak yaptığı «ad­renalin» ile vücuttaki kan basıncını ayarlar.

Üreme bezleri.. — Erkeklerde er bezleri, kadınlarda da yumurtalıklardır Bunlar er­keklerde spermaları, kadınlarda da yumur­ta hücrelerini meydana getirirler, aynı za­manda kana da cinsiyet hormaniarını sa­larlar. Bu hormanlar, cinsî hayatımızın bü­tün maddi ve ruhi olaylarını meydana ge­tirirler.

Bu bezlerden başka vücutta .derinin altın­daki ter bezleri, gözün kurumasını önlemek üzere gözyaşı salan gözyaşı bezleri gibi da­ha başka bezler de vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
BEZ BEZ NEDİR
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM