BEYŞEHİR GÖLÜ

Paylaş
 

BEYŞEHİR GÖLÜ

Akdeniz Bölgesi’nin Göller Yöresi adı ve­rilen kesiminde bulunur. Türkiye’nin, Van ve Tuz göllerinden sonra, üçüncü büyük gö lüdür: Yüzölçümü 651 km” dir. D’niz sevi­yesinden 1.116 m. yükseklikte bulunan bu gölün ortalama derinliği 10 metreyi geçmez.

Beyşehir Gölü, kuzey-batı — güney-doğu doğrultusunda uzanan Sultan Dağları ile daha batıdaki kuzey—güney doğrultusundaki dağ lar (Anamas Dağı, Dedegöl Dağı) arasında yer alan çukur sahanın orta kısmını kaplar. Gölün genişliği güneyden kuzeye doğru aza­
lır. En fazla genişlik güney tabanında 28 km. kadardır. Gölde çeşitli büyüklükte 23 ada vardır. Bunlardan en büyüğü olan ve gölün kuzey-batısında bulunan Mada Adası üzerin­de küçük bir köy bulunur.

Kalkerli arazi içinde bulunan Beyşehir Gö­lü, yeraltı sulariyle beslenir. Gölün fazla su­ları Çarşamba Suyu vasıtasiyle Konya Ova- sı’na doğru akar, bu ovanın sulanmasına yar­dım eder. Beyşehir; Gölü’nün suları tatlı ol­duğu halde, içindeki bataklık bitkileri suyun tadını bozarak içilemez bir hale getirir. Göl­den bolca sazan balığı elde edilir.

Göl ve bunun çevresindeki tabiat güzellik­leri, buranın turistik bir belde olması için her türlü imkânı hazırlamış durumdadır. Hafta tatillerini geçirmek için Ankara’dan Beyşehir Gölü çevresine gidenler çoktur.

Bu yazı 109 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Kategoriler