Beşiklerdeki Tehlikeler Nelerdir?

Paylaş
 

Sağlıklı Bir Beşiğin Önemi Nedir?

Bebeklerimiz için satın aldığımız beşiklerdeki tehlikeler her anne babaın bilmesi gereken başlıca konulardan biridir.Bebeklerimiz bu dünyada her şeyden daha değerli olup bir anne baba için bebeğinin sağlığını korumak onu güvende tutmaktan daha önemli bir şey olamaz .Bebekler daha hayata yeni tutunmaya çalışan oldukça kırılgan ve korunmaya muhtaç yaşamımızdaki en büyük mucizedir .Onları her türlü tehlikeden korumak ve onların karşılaşabileceği riskleri önceden tahmin edip ortadan kaldırmak bir anne babanın temel görevlerinin başında gelmekte .Bir bebek ne kadar sağlıklı bir ortamda bulunursa ve kendisini ne kadar güvende hissederse hem fiziksel hem de ruhsal anlamda olgunlaşır ve olabildiğince tehlikelerden korunmuş olur .

Beşiklerdeki Tehlikeler Nelerdir?-bilelimmi.com

Tabi ki tüm riskleri ortadan kaldırmamız mümkün değildir .Öyle veya böyle her çocuk hayatında belli sorunlarla belli tehlikelerle karşılaşmak durumunda kalabilir .Bu gerçekliği de aklımızdan çıkarmadan ve alacağımız önlemleri çok da abartmadan üzerimize düşenleri yapmalıyız .Bir bebeğiniz olduğumda onun için ilk alacağınız şeylerden birisi hiç kuşkusuz sağlıklı güvenli bir beşiktir. Eğer doğru beşiği alabilirsiniz çocuğunuz rahat ve huzurlu bir büyüme süreci yaşayabilir.2000-2012 yılları arasında Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre beşikler de yaşanan olumsuzluklar ve tehlikeler sonucunda hayatını kaybeden bebeklerin sayısı 32 .Görüldüğü gibi beşik almak ve de çok da kolay bir şey değil.

Beşiklerdeki Tehlikeler-bilelimmi.com

Beşik Alırken Dikkat Edilecekler

-Beşikte dikkat edilmesi gereken temel konulardan bir tanesi karyolanın parmaklıkların yüksekliği 50 santimden az olmamalı .Bundan daha fazla yüksekliklerde çocuğunun beşikten düşme ihtimali oldukça yüksek olup mutlaka buna dikkat edilmeli

-Yine kaliteli bir beşiğin parmaklık aralığı da son derece iyi tasarlanmalı 6 santimden geniş parmaklıklar çocuğun kafasını veya bedeninin bir kısmını sıkıştırmasına zarar görmesine yol açabilir.

-Ayrıca beşik çok çok yüksek olmamalı ortalama 120 santim civarındaki bir yükseltiye sahip olmalı .Bundan daha fazla yükseklik  çocuğunuzun düşmesine ve bunda da zarar görmesine yol açabilecektir.

-Yatak belki de beşiğin en temel unsurlarından bir tanesi .Yatak konusunda kesinlikle ucuza kaçılmamalı ve piyasada bulunan kaliteli ergonomik ve ortopedik yataklar tercih edilmeli .Aynı zamanda yatağın yazlık ve kışlık kullanımı olup olmadığına da özen gösterilmeli ki çocuğunuz yazın gereksiz yere terlemesin, kışın da üşümesin

-Bebek karyola ve beşiklerinde en ciddi tehlikelerden bir tanesi tabi ki kayması .Bazı beşikler ve karyolalar tekerlekli olup bu kullanım kolaylığı sağlamakla beraber aynı zamanda beşiğin kaymasına ve çocuğunuzun zarar görmesine yol açabilir .Mutlaka bu tekerlekler sabitlenmeli ve beşiğin yerinden oynamayacağını emin olmalısınız.

-Beşiğiniz de gereksiz eşyalara ve oyuncaklara yer vermeyin, en güvenli beşik en sade ve boş beşiktir.

-Bebeğinizin beşiğinin etrafında raf kitaplık veya beşinğin üzerine düşebilecek eşyaların olmadığından .emin olmalısınız.

-İstanbul’da veya Türkiye’nin değişik bir yerinde yaşıyorsanız dikkat etmeniz gereken koşullardan birisi de tabi ki deprem .Hayatımızın en temel gerçeklerinden birisi olan depreme karşı da çocuğunuzu güvenlik altına almalı ve beşiğinizi evde buna göre konumlandırmalı sabitlemelisiniz.

-Bebeğinizin üzerini battaniyeyle örtdüğünüzde çok dikkat etmeli battaniyenin göğüse kadar geldiğini emin olmalı ve battaniyeye beşik ve karyola arasına mutlaka sıkıştırmalısınız.

-Beşiklerde yapılan en büyük hatalardan birisi de beşiğin albenisini ve görüntüsüne kanmaktır .Unutmayın önemli olan beşiğin nasıl göründüğü değildir beşikte kullanılan malzemelerin çocuk sağlığı için uygun olup olmamasıdır .Mesela bebeğiniz mutlaka beşiği yalayacak veya kemirecekdir. Eğer beşiğiniz  boyalı ise ki normalde olmamalı beşikler kaplama malzeme ile kaplanmış olmalı .Bu boya ve içindeki zararlı maddeler çocuğunuzun bünyesine karışabilir .Bu yüzden de aldığınız beşiğin sağlık standartlarına uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz .

-Ahşap beşiklerde çocuğunuza zarar verebilecek sivri yerlerinin olup olmadığını kontrol etmelisiniz ve beşik seçerken çocuğa zarar verebilecek yanları olan böyle beşikler den mutlaka uzak durmalısınız.Doğru beşik seçimi bu anlamda oldukça önemli.

Doğru Beşik Seçimi-bilelimmi.com

Bebek büyütmek hayatımızın en büyük görev ve sorumluluklarının başında geliyor, en baştan alacağınız basit ve etkili önlemlerle yaşamdaki en büyük mucizesi Allah’ın size bahşettiği en büyük emaneti yine Allah’ın izniyle korumayı başarabilir ve bir ömür bu gül yüzlü nur yüzlü çocuklarımızın sevinciyle mutlu olabiliriz. Allah herkesin evladına sonsuza kadar korusun.

Bu yazı 491 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Araç çubuğuna atla