• DOLAR
  6,7047
  %-1,55
 • EURO
  7,4961
  %-0,96
 • ALTIN
  372,36
  %-2,24
 • BIST
  8,4043
  %-1,32
BERİNG DENİZİ

BERİNG DENİZİ

BERİNG DENİZİ

Asya ile Amerika kıtaları arasında, Büyük Okyanus’un bir koludur. Aleut ve Bering adalariyle Büyük Okyanus’taıı ayrılır. Bering Boğazı ile Kuzey Buz Denizi’ne bağlıdır Yüz­
ölçümü 2.270.000 km2, en derîn yeri 4.273 m. dir. İklim çok serttir; kıyılar ve sığ su­lar buz tutar. Buz sınırı kışın Aleutlar’ın do­ğusuna kadar uzanır, yazın Bering Boğazı’na kadar çekilir.

Bering Adası — Bering Denizi’nin güney­batı kesiminde Kamçatka açıklarındadır. Yüzölçümü 1695 km”, denizden yüksekliği 90 m. kadardır. Bering Adasının yanında da küçük Copper Adası vardır. Adalar ağaçsızdır. Nüfuslarının toplamı 700 kadardır,

Bering Boğazı. — Asya ile Amerika kıta­larını birbirinden ayırır. Bering Denizi ile Kuzey Buz Denizi arasındadır. Bu boğazın en dar yerinde Asya ve Amerika kıtaları 100 km kadar birbirlerine yaklaşır. Boğazın bu en dar yeri Alaska’daki Prince of VVales Bur­nu ile Asya’daki Doğu Burnu (Deşnev) ara­sındadır. Diomede Adaları adındaki iki küçük ada bu boğazdadır. Rusya ile A.B.D. arasın­daki sınır bu iki granit adanın arasından geçer.

Bu deniz, ada ve boğazın adı, DanimarkalI kâşif Bering’in adından gelir. 1681                  1741

yılları arasında yaşamış olan Vitus Bering 1728 haziranında Kamçatka nehri ağzından kuzeye doğru yola çıktı. İki yıl süren seya­hati sırasında Bering Boğazı’nı keşfetti. Daha sonra yeniden Bering Denizi’nde seyahate çıkan Vitus Bering, Amerika’yı doğudan keş­fetti, dönüşte yolunu kaybederek bir adaya çıkmak zorunda kaldı. Bu arada hastalanan kâşif, dokuz ay kaldığı adada öldü, sonra­dan buraya da Bering Adası adı verildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM